za
bitcoin-investment-trust

BIT – pierwszy w USA bitcoinowy publiczny fundusz inwestycyjny

2015-03-02
Biznes
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

 

Będący własnością Barriego Silberta, bitcoinowy fundusz inwestycyjny – Bitcoin Investment Trust – BIT, jest na dobrej drodze, aby stać się pierwszym w Stanach Zjednoczonych, publicznie dostępnym funduszem tego typu. Otwarta oferta inwestycyjna BIT zostanie udostępniona już niebawem na OTC Markets Group – amerykańskim, wtórnym rynku papierów wartościowych.

 

Fundusz inwestycyjny BIT powstał w 2013 roku, jako prywatny fundusz, dostępny wyłącznie dla akredytowanych inwestorów z rocznymi dochodami przewyższającymi 200 000$ bądź też tych mogących pochwalić się posiadaniem aktywów o łącznej wartości przekraczającej milion dolarów.

 

Bezpośrednią konkurencję dla funduszu BIT może stanowić projekt braci Camerona i Tylera Winklevoss, znany jako Winklevoss Bitcoin Trust. Ten jednak, nadal zmaga się z czasochłonnym procesem rejestracyjnym wymaganym przez amerykańską komisję papierów wartościowych i giełd (US Securities and Exchange Commission).

 

Pomysł Barryego Silberta nie jest obciążony tego samego rodzaju wymaganiami formalnymi, a to z racji zastosowania w nim pewnego sprytnego „wytrychu” prawnego – wykorzystującego klauzulę zabraniającą posiadaczom udziałów w tego rodzaju funduszu ich sprzedaży wcześniej niż po roku od momentu ich nabycia.

 

Niektóre z udziałów, nabytych uprzednio przez akredytowanych inwestorów BIT powinny wkrótce osiągnąć „dojrzałość” do sprzedaży. Te, nabyć będzie mógł już praktycznie każdy inwestor – bez wymogów akredytacyjnych czy też majątkowych. To one właśnie dostępne będą w publicznej ofercie OTC Markets Group. W tym momencie mówimy jednak o notowaniu OTC Pink – najniższej rangi notowaniu rynków OTC.

 

Wyżej w hierarchii od OTC Pink znajdują się jeszcze rynki OTCQB, a także OTCQX, jednakże dostęp do nich obarczony jest koniecznością sprostania zdecydowanie większej ilości wymogów formalnych.

 

Według Silberta, BIT będzie ubiegało się również o miejsce na najwyższym rynku OTCOTCQX. Każdy emitent tego rynku, oprócz wielu innych wymagań, zobowiązany jest do posiadania swojego własnego sponsora, np. w postaci banku inwestycyjnego czy firmy prawniczej. Sponsorem BIT na tej drodze, ma być firma Grayscale Investments, będąca oddziałem Digital Currency Group, ustanowionej w zeszłym roku firmy, której głównym zadaniem jest przechowywanie udziałów w formie waluty cyfrowej należących do SecondMarket – należącej również do Silberta firmy oferującej między innymi informatyczne narzędzia biznesowe dla prywatnych firm, a także funduszy inwestycyjnych.

 

Udziały BIT otrzymały tymczasowe oznaczenie BTCV, które przez jakiś czas identyfikować będzie je na rynku OTC. Jak dowiadujemy się również od Silberta, BIT złożyło już odpowiedni wniosek o przyznanie mu stałego oznaczenia – GBTC i, jak sam zapewnia: „takowe ma zacząć obowiązywać niebawem”.

 

Na obecną chwilę trudno określić jaka będzie początkowa głębokość handlu udziałami BIT. Każde nowe udziały, generowane w każdym momencie kiedy Grayscale nabywa bitcoiny, mogą być sprzedawane, jak to wspomnieliśmy wcześniej, jedynie akredytowanym inwestorom. Początkowa płynność wtórnego rynku udziałów BIT zależy zatem w dużej mierze od tego ilu wczesnych inwestorów zdecyduje się wykorzystać moment upływu terminu początkowej klauzuli zakazującej ich sprzedaży i spieniężyć swoją inwestycję.

 

Wielu z nich nabyło swoją część udziałową jeszcze w czasach kiedy cena pojedynczego bitcoina wahała się w okolicach 100 dolarów. I pomimo, iż obecny kurs bitmonet, z zakresu 250-260 dolarów to dużo mniej od wartości szczytowej w wysokości około 1 150 dolarów, z którą mieliśmy do czynienia w grudniu 2013 roku, to tak czy inaczej całkiem solidny zwrot z inwestycji.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności