bit-tips-5

Bit-napiwki drogą Bitcoina do mainstreamu?

Akceptacje
bitbay zonda

 

Zastosowań technologii Bitcoin jest wiele, większość z nich posiada potencjał do zrewolucjonizowania branż w których mogłyby operować. Wciąż jednak zastanawiamy się, które z nich będzie pierwszym, które wyniesie technologię do głównego nurtu czyniąc ją popularną wśród mas. Usługa internetowych napiwków w BTC wydaje się mieć ku temu naprawdę wielkie szanse.

 

Najbardziej popularną obecnie funkcjonalność tego rodzaju oferuje, działający już od niemal roku, ChangeTip. Za jego pomocą, każdy zarejestrowany w serwisie użytkownik ma możliwość (wy)nagradzania, jego zdaniem, najbardziej ciekawych i wartościowych internetowych treści.

 

Już teraz ChangeTip oferuje możliwość wręczania napiwków w najpopularniejszych serwisach społecznościowych, m.in.: Reddit, Twitter, YouTube, GitHub, Google+, StockTwits, Tumblr.

 

Ostatnie tygodnie pokazały znaczący, wręcz logarytmiczny, wzrost popularności tego typu usługi, w szczególności w serwisach Reddit i Twitter, gdzie dawanie napiwków staje się coraz bardziej „zaraźliwe”.

 

Właściciele ChangeTip odnotowują bardzo pokaźny wzrost aktywności użytkowników – tylko jednego dnia w zeszłym tygodniu zarejestrowano ponad 10 000 transakcji tego typu. Stanowi to 1/6 łącznego wolumenu serwisu, od początku jego istnienia!

 

Od momentu powstania ChangeTip, w grudniu zeszłego roku, zarejestrowało się w nim już blisko 35 tysięcy użytkowników, ale powyższe statystyki dają mocno do zrozumienia, że to prawdopodobnie dopiero początek. Dawanie napiwków w sieci po prostu staje się modne, a wraz z nim modny staje się także sam Bitcoin.

 

Nick Sullivan, założyciel ChangeTip:

 

Ostatnie tygodnie były dla nas naprawdę znaczące.

 

Zdaniem Sullivana, rosnąca popularność usługi zaowocowała zapotrzebowaniem na narzędzie publicznie monitorujące statystyki otrzymywanych napiwków – takowe, według jego zapewnień, ChangeTip powinno udostępnić już w pierwszym kwartale 2015 roku.

 

Według osób reprezentujących firmę, do platformy podłączonych jest już około 47 000 kont serwisów społecznościowych.

 

Modnym, a zarazem skutecznym sposobem na promocję usługi, staje się także (wy)nagradzanie osób sławnych. Pokaźną liczbę napiwków otrzymali już aktorzy: William Shatner, Will Wheaton; raper Snoop Lion, a nawet sam prezydent Barack Obama.

 

Zainspirowany sukcesem ChangeTip, możliwość wręczania napiwków w bitcoinach zdecydował się udostępnić także Coinbase, jeden z liderów wśród operatorów płatności bitcoin. Aktywowana wczoraj usługa nazywa się Coinbase Tip. Dzięki niej, użytkownicy portfeli Coinbase otrzymują podobną możliwość realizowania tego typu mikropłatności, nagradzając zawartość sieciowych publikacji za pomocą jednego kliknięcia.

 

Na początek usługa Coinbase Tip zostanie „podpięta” pod niektóre z popularnych blogów – włączając w to m.in.: osobowość telewizyjną Adama Corolla’e, czy też znanego inwestora, blisko związanego z Bitcoinem, Freda Wilsona.

 

Prezes i współzałożyciel Coinbase, Brian Armstrong, przyznaje że ostatnie decyzje firmy w tym względzie, sprowokowane zostały znaczącym wzrostem popularności tego rodzaju usługi:

 

Wierzymy, że powstaje nowa ekonomia mikropłatności, której początki możemy dopiero obserwować. Uważam, że jest ona tym bardziej znacząca, ponieważ tego rodzaju model biznesowy nie był tak naprawdę możliwy przed bitcoinem.

 

Armstrong dodaje, że Coinbase Tip to tylko jeden ze sposobów w jaki jego firma stara się promować bitcoina, wyrażając swoje przekonanie, że napiwki BTC stopniowo pomogą społeczeństwu zaznajomić się z samym bitcoinem:

 

Trzeci czy też czwarty raz, kiedy twój znajomy wspomni coś o bitcoinie, powinien być punktem osiągnięcia pewnego rodzaju masy krytycznej, w którym powinieneś zacząć uświadamiać sobie: ‘Może coś mnie omija, skoro nie wiem jeszcze czym jest ten bitcoin.’ ”

 

Niektóre serwisy społecznościowe nadal wolą pozostawać przy tradycyjnych „lajkach”, jednak także i ten fakt może już niedługo ulec zmianie. Codzienne doświadczenia większości z nas coraz częściej udowadniają bowiem, że zwykły „lajk” to często zbyt mało, a jak głosi znane powiedzenie: „Za dziękuję nic się nie kupuje”.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Tagi
bitcoin ChangeTip coinbase Coinbase Tip lajk like Napiwki portal społecznościowy portale portale społecznościowe

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.