za
szara strefa

BIS: gotówka z nami pozostanie, ale cyfrowe płatności to przyszłość

Benoît Cœuré z Banku Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements – BIS) uważa, że ​​fizyczna gotówka zachowa swoje znaczenie na rynku.

BIS: gotówka z nami pozostanie

„W strefie euro, w przeciwieństwie do Szwecji czy Chin, popyt na banknoty jest nadal wysoki”

powiedział Cœuré w czwartek. Dodał, że:

„Ich rola jako środka płatniczego spada, ale pozostają one środkiem oszczędności. Nikt nie chce zmuszać konsumentów do wybierania metod płatności. Różnorodność jest dobrą rzeczą i sprzyja innowacjom. Celem jest zapewnienie wyboru, co oznacza umożliwienie konsumentom dalszego płacenia walutą emitowaną przez bank centralny”

– poinformował.

CBDC

bis gotówkaCœuré wszedł jednak też na temat cyfrowych walut banków centralnych (CBDC). Opisał innowacje jako naturalną część wzrostu gospodarczego, wspominając o różnych postawach i tempie rozwoju w sektorze CBDC w poszczególnych krajach, a także o Librze Facebooka.

Warto pamiętać, że obecnie to Chiny są liderami w wyścigu dot. emisji CBDC, podczas gdy Stany Zjednoczone przyjęły bardziej postawę wyczekującą.

CBDC zasadniczo mogą całkowicie usunąć fizyczną gotówkę z obiegu, co wzbudza dziś kontrowersje. Warto jednak pamiętać, że – oczywiście w zależności od kraju – mimo wszystko sporo walut ma już postać cyfrową. Zresztą nie jest tajemnicą, że dziś pieniędzy jest już w obiegu więcej niż banknotów czy monet.

CBDC może oznaczać wiele – możliwe, że będą to projekty oparte na technologii blockchain albo po prostu zwykłe waluty fiat bez banknotów i monet.

„Cyfrowa waluta banku centralnego to po prostu cyfrowy odpowiednik monet i banknotów – najbezpieczniejsza ze wszystkich walut, emitowana przez instytucję publiczną”

– powiedział Cœuré, dodając:

„W przyszłości będziesz mógł płacić za kawę na różne sposoby: oczywiście banknotami i monetami, które pozostaną dostępne tak długo, jak to konieczne, ale także kartami bankowymi, cyfrową walutą wydawaną przez bank centralny, systemami płatności, takimi jak Apple Pay, PayPal lub (…) Librą”.

Cœuré wspomniał nawet o Bitcoinie (BTC):

„Jeśli chcesz płacić w Bitcoinie… dlaczego nie, jeśli ty i przedsiębiorca rozumiecie i przyjmujemy ryzyko związane z tą aktywną kryptowalutą”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności