za
bone

BIP103 – kość niezgody między developerami czyli popularyzacja czy decentralizacja?

2015-08-18
Techniczne
Nexo Earn Aplikacja

Pojawiła się kolejna (czwarta) propozycja zmiana wielkości bloku w sieci Bitcoin. Tym razem opublikował ją deweloper Pieter “sipa” Wuille. Zasadniczo jest to modyfikacja BIP101 autorstwa Gavina, Pieter jednak zakłada zdecydowanie wolniejszy przyrost maksymalnej wielkości bloku.

 

Pojawiła się kolejna (już czwarta) propozycja zmiana wielkości bloku w sieci Bitcoin. Tym razem opublikował ją deweloper Pieter “sipa” Wuille. Zasadniczo jest to modyfikacja BIP101 autorstwa Gavina, Pieter jednak zakłada zdecydowanie wolniejszy przyrost maksymalnej wielkości bloku.

Założenia BIP103:

  • pierwsza zmiana w styczniu 2017
  • ostatnia w lipcu 2063
  • zmiana następuje co około 97 dni (decyduje średni timestamp bloków a nie numer bloku)
  • każda zmiana zwiększa maksymalną wielkość bloku o 4,4% (czyli 17,7% rocznie)

W zakładanym tutaj tempie maksymalna wielkość bloku osiągnie 2MB w 2021 roku a 8MB 2030, ostatnia zmiana w 2063 roku popchnie limit nieco ponad 2GB.

Tempo zmian Pieter założył na podstawie rosnącej przepustowości sieci i pojemności pamięci w ostatnich latach. Zakłada on, że szybsze zwiększanie wielkości bloku może doprowadzić do sytuacji w której to połączenie internetowe węzła będzie wąskim gardłem protokołu i może powodować dalszą centralizację sieci Bitcoin.

Zmiana ta jest dużo bardziej „delikatna” w stosunku do tempa BIP101.

BIP103 jest istotny z punktu widzenia ostatniego konfliktu społeczności i developerów.

BIP ten zaproponowany został przez dewelopera Bitcoin Core przy aprobacie przynajmniej części pozostałych deweloperów oraz jest modyfikacją zaproponowanego rozwiązania przez developerów Bitcoin XT (którzy są przeciwni BIP103).

Wuille, twierdzi, że jego propozycja jest bardziej dostosowana do tempa zmian technologicznych niż BIP101 czyli chodzi o to aby popularność Bitcoina (a co za tym wielkość łańcucha bloków) nadążyła za rozwojem sprzętu komputerowego oraz przepustowością łącz internetowych.

Jeżeli nagle liczba osób posługujących się Bitcoinem powiększyła by się kilkunastokrotnie a maksymalna wielkość bloków pozwoliła by obsłużyć wszystkie transakcje mogło by dojść do sytuacji, że mało kto zdecydował by się na “full node” z powodu wymagań sprzętowych a co za tym idzie kosztów. Doprowadziło by to do niebezpiecznej centralizacji przeczącej fundamentalnej idei Bitcoina.

Jeżeli zaś maksymalna wielkość bloków nie będzie w stanie obsłużyć wszystkich transakcji i sieć zacznie się zapychać, wzrosną prowizję za przelewy co spowoduje odejście części użytkowników od “drogiego” systemu jednak jego bezpieczeństwo i fundamentalne założenia zostaną zachowane.

Jak widzimy, Bitcoin jeśli ma być bezpieczny i zdecentralizowany zależny jest od postępu technologicznego. To między innymi problemy tej natury przyczyniły się do sporu i braku konsensusu między deweloperami Bitcoina.

Ciężko jednak przewidzieć w jakim tempie postęp technologiczny będzie przebiegał. Gavin (BitcoinXT) założył, że będzie szybkie lub będzie trzeba poświęcić decentralizację a co za tym bezpieczeństwo aby dostosować się do rosnącej popularności.

Dla Wuille, najbardziej istotne jest bezpieczeństwo i decentralizacja nawet kosztem zahamowania popularyzacji Bicoina.

 Fotografia na licencji Creative Commons: Wikipedia

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności