za
bip101

BIP101 – kolejna propozycja sposobu zmiany maksymalnego rozmiaru bloku

2015-06-24
Techniczne
1,5% dla maluszka

 

 

 

Zwiększenie rozmiaru bloku to ostatnio temat numer jeden wśród developerów jak i społeczności bitcoinowej. Wszystkie rozwiązanie proponowane do tej pory spotykają się zarówno z krytyką samych użytkowników jak i operatorów kopalń. Tworzą też nowe problemy do rozwiązania. Sami developerzy też nie są zgodni i jednomyślni, jednak propozycje są coraz lepsze.

 

Po niedawno opisywanej propozycji BIP100 Jeffa Garzika, pojawiła się nowa – BIP101 zaproponowana przez Gavinana Andresena.

 

W BIP101 nieunikniony hard-fork (zmiana protokołu wymagająca od wszystkich aktualizacji oprogramowania) powoduje automatyczne zwiększenie maksymalnej wielkości bloku do 8MB i zapewnia ciągły, liniowy jej przyrost powodując podwojenie wielkości bloku co dwa lata.

 

Taki przyrost wielkości zgodnie z tym algorytmem miałby skończyć się po 20 latach a maksymalna wielkość bloku wynosić będzie wtedy 8GB. Obliczenie aktualnej maksymalnej wielkości odbywać się będzie całkowicie automatycznie po stronie węzła kopalni. Nie jest też, wymagane żadne dodatkowe oznaczenie bloków czy głosowanie (jak jest to w BIP100).

 

bip101a

Kliknij tu po lepszą jakość wykresu

 

 

Oczywiście uruchomienie tej funkcji zgodnie z założeniami wymaga gotowości kopalni na zmianę oprogramowania (uruchomienie własnych demonów zgodnych z tym BIP) i odbędzie się tylko pod warunkiem, że ponad 750 z 1000 bloków będzie oznaczonych jako „gotowe do BIP101” (podobnie jak było z BIP34 zmieniającym wersję bloków). To czy nowy pomysł dojdzie do skutku zależne jest więc od jednomyślności i współpracy górników.

 

Aktywacja nowej wielkości bloku miała by nastąpić po dwóch tygodniach od 750 zgodnego bloku. Zgodnie z założeniami nie może to jednak nastąpić wcześniej niż 11. stycznia 2016. Planowane wdrożenie to 2016-01-11 00:00:00 UTC (timestamp 1452470400). Przyrost zatrzyma sie automatycznie 2036-01-06 00:00:00 UTC (timestamp 2083190400).

 

Początkowa wartość 8MB na podstawie symulacji i analizy bieżących transakcji uznana została za wartość niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i dalszego rozwoju sieci Bitcoin. Jeżeli liniowy przyrost zgodny z założeniami nie będzie konieczny, będzie go można zatrzymać przez głosowanie górników i przeprowadzenie soft-forka (zmiany w protokole nie wymagającej od wszystkich aktualizacji oprogramowania).

 

Trzeba przyznać, że jest to do tej pory najciekawsza propozycja na zwiększenie rozmiaru bloków. Pierwsza proponowana przez Andresena zakładała sztywne i jednorazowe zwiększenie bloku z 1MB do 20MB. Kolejne następne wymagały by ponownego hard-forka czyli rozwiązanie bardzo mało eleganckie i nie pasuje do samoregulującej się sieci bitcoina.

 

Kolejne rozwiązanie BIP100 Garzika wyląda już znacznie lepiej bo zakłada jednorazowy hard-fork ale oddaje dużą władzę kopalniom które mają głosować nad rozmiarem bloku co 12000 bloków. BIP101, zakłada też jeden hard-fork, ale rozmiar bloków zmieniałby się automatycznie tak jak zmienia się nagroda za blok. Jedyne co potrzeba to jednorazowej zgody kopalń…. ale jak się okazuje z tym może być ciężej.

 

Chińskie kopalnie F2Pool , BTCChina, Huobi posiadający razem około 30% (wystarczająco by nie doprowadzić pomysłu do skutku) mocy sieci już zapowiedziały, że nie będą współpracować dopóki developerzy nie dojdą w końcu do konsensusu. Również nie podoba im się konieczność przeprowadzenia hard-forka uznając to za zbyt niebezpieczne dla sieci oraz, że nowy łańcuch bloków nie byłby już Bitcoinem ale innym altcoinem (walutą alternatywną do Bitcoina).

 

Z jednej strony jest to prawda, nowy łańcuch nie będzie tym samym Bitcoinem i nie będzie działał na starych portfelach. Można sobie wyobrazić, że kiedyś przez taki hard-fork dojdzie do zniesienia limitu 21 mln bitcoinów a co by się stało z jego wartością łatwo przewidzieć. (Oczywiście na takie zmiany może nie zgodzić się sama społeczność nadał używając starego oprogramowania pozostając przy starym łańcuchu utrzymywanym przez mniejsze kopalnie.)

 

Z drugiej jednak strony zmiany takie jak maksymalna wielkości bloku są konieczne i nieuniknione jeśli Bitcoin ma wejść do mainstreamu. Trzeba też pamiętać, że Bitcoin nadal jest w wersji beta i stale się rozwija.

 

Nam pozostaje mieć nadzieję, że developerzy dojdą do porozumienia i problem rozmiaru bloku nie skończy się na BIP200. Optymistyczne jest też to, że proponowane rozwiązania są coraz lepsze.

 

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności