za
bitcoinchain

BIP100 – Nowa odpowiedź Garzika na problem przepustowości sieci Bitcoin

2015-06-15
Techniczne
1,5% dla maluszka

Planowany z dniem 1 marca 2016 roku “hard fork” – a więc znacząca zmiana kodu rdzenia Bitcoin, w wyniku której maksymalny rozmiar bloku w sieci Bitcoin uległby powiększeniu z obecnej wartości 1 MB do 20 MB budzi wiele kontrowersji. Jest to jedna z najważniejszych zmian od początku działania projektu. Na forach internetowych powiązanych z krypto-walutami rozgorzała dyskusja pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami tej modyfikacji.

 

 

Planowany z dniem 1 marca 2016 roku “hard fork” – a więc znacząca zmiana kodu rdzenia Bitcoin, w wyniku której maksymalny rozmiar bloku w sieci Bitcoin uległby powiększeniu z obecnej wartości 1 MB do 20 MB budzi wiele kontrowersji. Jest to jedna z najważniejszych zmian od początku działania projektu. Na forach internetowych powiązanych z krypto-walutami rozgorzała dyskusja pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami tej modyfikacji.

 

Jeśli nie wiesz dlaczego konieczna jest zmiana rozmiaru bloku i na czym ona polega przeczytaj nasz poprzedni artykuł.

 

Zwolennicy zmiany wielkości bloków argumentują, że zmiana ta jest konieczna dla dalszego rozwoju Bitcoina który staje się coraz bardziej popularny a liczba transakcji stale rośnie zbliżając się do limitu, co grozi zapchaniem całej sieci. Przeciwnicy mają zaś obawy, że łańcuch bloków będzie rósł w dużo większym tempie niż obecnie oraz, że każda zmiana tego typu niesie za sobą ryzyko dla całego projektu.

 

Oczywiście, wzrost łańcucha bloków zależy od ilości transakcji w nim zawartych a sama zmiana maksymalnej wielkości bloków nie zwiększy automatycznie rozmiaru łańcucha ale…

 

…ma to jednak jeden minus. Obecna polityka akceptowania transakcji pozwala na odfiltrowanie transakcji które mają mało korzystny stosunek wielkości transakcji do opłaty. Innymi słowy, duże i skomplikowane transakcje z minimalna lub zerową opłatą czekają długo w kolejce, lub wręcz w ogóle nie są przez kopalnie do bloków dołączane. Dzięki temu atak na sieć polegający na generowaniu wielkiej ilości tanich transakcji nie jest tak tani do przeprowadzenia. Zwiększenie wielkości bloku może spowodować, że kopalnie będą pobierać wszystkie transakcje, niezależnie od opłaty. W konsekwencji wielkość przechowywanego łańcucha bloków będzie rosła coraz szybciej.

 

Jeśli chodzi o samo ryzyko jakie niesie “hard fork” to faktycznie ono istnieje (2 równoległe łańcuchy, Doube Spent itd) i tak istotne zmiany powinny być brane pod uwagę tylko w ostateczności. Możemy sobie wyobrazić sytuację kiedy 20MB będzie za mało i znów konieczny będzie następny “hard fork”. To samo jeśli nagle spadnie ilość transakcji w sieci.  Wcześniejsze rozwiązanie Gavina Andresena nie jest więc optymalnym rozwiązaniem.

W odpowiedzi na krytykę społeczności developer Jeff Garzik przedstawił BIP100 (Bitcoin Improvement Proposals – propozycja udoskonalenia protokołu Bitcoin).

 

Nowa idea Garzika również zakłada co prawda “hard fork” ale tylko jednorazowo aby znieść blokadę na maksymalny rozmiar bloków. Kolejne zmiany dokonywane były by za pomocą dużo bezpieczniejszego “soft forka”.

 

Soft-fork –  dokonane zmiany są kompatybilne wstecz, oprogramowanie nieuaktualnione nadal działa prawidłowo.

 

BIP100 pozwala też kopalniom na głosowanie co 12000 bloków (około 3 miesiące), jaką wielkość bloku chciałyby obsługiwać. Kopalnie mogłyby dołączać do transakcji generacji (wypłata za znaleziony blok) informację, jaka jest przez nie preferowania wielkość bloku.

 

Po odrzuceniu 20% brzegowych głosów kolejne bloki mogłyby być 2x większe lub 2x mniejsze niż obecnie rozwiązywane (oczywiście, jeżeli głosowanie będzie wskazywać obecną wielkość bloku żadnej zmiany nie będzie).

 

Dzięki BIP100, unikamy więc kolejnych hard-forków. Następne zmiany wielkości bloku będą „miękkie” (soft-fork) i nie będą wymagały kolejnych aktualizacji kodu w kliencie.

 

Takie rozwiązanie pozwala na dalsza realizację całkowicie zdecentralizowanego i regulowanego przez kopalnie sposobu zarządzania siecią (podobnie, jak odbywa się regulacja trudności czy zmiana nagrody za blok).

 

To rozwiązanie znowu nie podoba się tym, którzy korzystają z technologii jako konsumenci. Uważają oni, że dodanie górnikom dodatkowych uprawnień do podejmowania decyzji w ekosystemie składającym się z kilku grup poskutkuje dążeniem przez nich do maksymalizacji zysków kosztem zwykłych użytkowników.

 

Wprowadzenie BIP100 zakłada następujące kroki:

 

 

Hardfork na testnecie (sieci testowej Bitcoin) –  1. października 2015

Hardfork na głównej sieci Bitcoin –  11. grudnia 2015 – wielkość bloku pozostaje na obecnym poziomie (1MB) lecz już bez blokady

Zmiana limitu co 12`000 bloków (około 3 miesięce) od wprowadzenia hardforka na podstawie danych z wykopanych bloków

Wprowadzenie hardforka w życie będzie oczywiście wymagało 90% wykopanych bloków oznaczonych jako kompatybilnych z BIP100 (podobnie jak było to z niedawno wprowadzonym BIP34 w Core v0.10).

 

Fotografia na licencji Creative Commons: Flickr.com

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności