za
Binance

Binance ukarane grzywną ponad 3 milionów dolarów przez holenderski bank centralny

Największa giełda kryptowalut – Binance – otrzymała wezwanie do zapłaty grzywny, którą nałożył na nią holenderski bank centralny. O co chodzi?

Grzywna dla Binance

Binance ukarane grzywną ponad 3 milionów dolarów przez holenderski bank centralny

Bank centralny Holandii (DNB) ukarał firmę Binance Holdings grzywną w wysokości 3,3 miliona euro (3,3 miliona dolarów). Jako przyczynę podano oferowanie lokalnych usług kryptowalutowych bez odpowiedniej rejestracji urzędowej. Instytucja poinformowała w oficjalnym oświadczeniu, że regulator nałożył karę administracyjną w kwietniu 2022 roku.

DNB wskazuje, że każdy podmiot oferujący usługi związane z kryptowalutami w Holandii ma obowiązek rejestracji w banku centralnym zgodnie z ustawą o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Wspominano również, że DNB wcześniej wydał publiczne ostrzeżenie dla Binance w dniu 18 sierpnia 2021 r.

Następnie DNB zdecydował o nałożeniu wyższej kary na Binance ze względu na duże wolumeny obrotu platformy. Według regulatora giełda kryptowalut miała „bardzo dużą liczbę klientów w Holandii”, podczas gdy jej dzienne obroty wyniosły „13,7 miliarda dolarów”.

Nałożona w efekcie grzywna była również spowodowana przedłużającymi się naruszeniami przez Binance, jak twierdzi DNB. Bank centralny twierdzi, że naruszenia miały miejsce od maja 2020 roku, czyli momentu gdy DNB wprowadził obowiązek rejestracji, do czasu zamknięcia śledztwa przez bank w grudniu 2021 roku. „Dlatego DNB uważa te naruszenia za bardzo poważne” – zauważył regulator.

Czy nałożona kara jest sprawiedliwa?

Bank centralny zaznaczył w swoim raporcie, że Binance złożyło co prawda wniosek o rejestrację, a proces rejestracji jest obecnie realizowany. W związku z tym, że giełda dostosowała się do prawa i była przejrzysta w zakresie swojej działalności gospodarczej, DNB obniżył łączną kwotę grzywny o 5%, jak możemy przeczytać w opublikowanym komunikacie.

Rzecznik prasowy Binance powiedział serwisowi Cointelegraph, że ”firma osiągnęła krytyczny kamień milowy w spełnianiu holenderskich wymogów regulacyjnych poprzez lokalnie założony podmiot, Binance Nederland BV”. Dodał również, że:

Wydarzenie to stanowi długo oczekiwany zwrot w naszej bieżącej współpracy z holenderskim bankiem centralnym, a także rosnące zaangażowanie firmy w globalne organy regulacyjne. Chociaż nie podzielamy tego samego poglądu na każdy aspekt decyzji, głęboko szanujemy autorytet i profesjonalizm holenderskich regulatorów w egzekwowaniu przepisów według własnego uznania. Mając to już za sobą, możemy nadal realizować bardziej tradycyjny model operacyjny w Holandia

Firma jak dotąd nie poinformowała czy zapłaciła nałożoną grzywnę czy nie. Zgodnie z zapowiedzią Binance sprzeciwiła się karze w dniu 2 czerwca 2022 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.