za

Binance było powiązane z Bitzlato – twierdzą służby USA

Binance Launchpool

Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN), biuro Departamentu Skarbu USA, twierdzi, że Binance jest powiązane z  platformą kryptowalutową Bitzlato, którą przejęły teraz służby.

FinCEN bierze pod lupę Binance

Jak pisaliśmy tutaj, służby USA aresztowały założyciela Bitzlato i przejęły zasoby tej firmy. Powód? Platforma była ponoć wykorzystywana do prania pieniędzy. Na tym etapie wiele wskazywało, że sprawa nie jest groźna dla rynku.

Tyle że w nowym komunikacie opublikowanym przez FinCEN stwierdzono, że giełda kryptowalut Binance znalazła się wśród „trzech największych kontrahentów przyjmujących” środki od Bitzlato. Na giełdę CZ przesyłano cyfrowe aktywa, które były prane na tej podejrzanej platformie. Wszystko miało miejsce w okresie od maja 2018 r. do września 2022 r. Inni “kontrahenci” Bitzlato to m.in. darknetowy rynek Hydra i rzekoma piramida finansowa „TheFiniko”.

Około dwie trzecie czołowych kontrahentów przyjmujących [środki z] Bitzlato jest powiązanych z rynkami lub scamami z darknetu

– napisał FinCEN.

Agencja zauważyła, że w latach 2019-2021 Bitzlato otrzymało kryptowaluty o wartości 206 milionów USD z różnych darknetowych rynków. Do tego doszły 224 miliony USD z oszustw i 9 milionów USD pozyskanych w atakach ransomware.

Wiadomość ta pojawia się, gdy służby USA oskarżyły Bitzlato o pranie brudnych pieniędzy i rzekome ułatwianie obchodzenia sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję. Federalne Biuro Śledcze aresztowało założyciela Bitzlato, Anatolija Legkodymowa. Do jego zatrzymania doszło w Miami (na codzień mieszka on w Chinach).

W przeciwieństwie do głównych giełd kryptowalut, takich jak Binance czy Coinbase, Bitzlato było mało znane. Założona w 2016 roku platforma ma biuro w wieżowcu Federation Tower w Moskwie.

Cios w Binance?

Domniemane powiązanie Binance z Bitzlato może budzić pewne obawy co do funkcjonowania giełdy i jej potencjalnych powiązań z Rosją. Już wcześniej Binance znalazło się wśród giełd, które zdecydowały się nadal obsługiwać Rosjan nieobjętych sankcjami po tym, jak Unia Europejska przyjęła ósmy pakiet sankcji wymierzony w Moskwę.

Ewentualne problemy Binance mogłyby mocno odbić się na rynku kryptowalut i doprowadzić do kolejnej dużej wyprzedaży.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności