Pozostałe

Kolejne scamy wykorzystujące wizerunek słanych osób – tym razem padło na Bill’a Gates’a

W poniedziałek okazało się, że Bill Gates „promował” powszechnie znany domniemany scam na rynku kryptowalut. ZDNet poinformował wczoraj, że pewien […]

Data publikacji: 31 marca 2020

bitbay

W poniedziałek okazało się, że Bill Gates „promował” powszechnie znany domniemany scam na rynku kryptowalut. ZDNet poinformował wczoraj, że pewien haker przejął kontrolę nad dziesiątkami kont na YouTube, zmienił ich nazwy, by wyglądały na konta Microsofta, i w ten sposób promował podejrzany projekt z rynku cyfrowych aktywów.

Gates promuje domniemany scam?

Problem polegał na tym, że przejęte konta miały dziesiątki tysięcy obserwatorów. W transmitowanych przez hakera filmach pokazano byłego prezesa Microsoftu Billa Gatesa, który najwyraźniej „popierał” pewne domniemane oszustwo związane z kryptowalutami. Oczywiście, jak nietrudno się domyślić, wszystko było kłamstwem.

bill gates scam

Serwis informacyjny dodał, że haker mógł włamać się na ponad 30 profili na YouTube. Na wspomnianym video widać przemówienie Billa Gatesa, które miliarder wygłosił w zeszłym roku w Village Global. To zostało oczywiście odpowiednio przycięte i zmanipulowane, aby stworzyć wrażenie, że założyciel Microsoftu promuje domniemany scam.

Użytkownicy YouTube mogli dać się nabrać, bowiem film był publikowany na kontach o takich nazwach jak Microsoft Europe, Microsoft US, Microsoft News itd. Całe szczęście oficjalne konto Microsoftu zostało niezdobyte.

Niestety nadal wiele osób udaje się oszukać w taki właśnie sposób. Niektóre adresy w sieci Bitcoina, które pokazano w video otrzymały już tysiące dolarów amerykańskich w kryptowalucie. Dowodzi to niestety – po raz kolejny! – naiwności internautów.

Szef Binance też „wspiera” scamy?

To nie pierwszy raz, gdy scamy wykorzystują nielegalnie wizerunki znanych postaci ze świata biznesu, sportu czy sztuki, by w ten sposób uwiarygodnić swój projekt.

W sieci można było znaleźć np. treści sugerujące, że podejrzany projekt promuje CEO Binance, Changpeng Zhao (CZ).  Ponadto niedawno media pisały o domniemanym scamie ”Bitcoin Era”. Jego twórcy sugerowali, że mogą pochwalić się wsparciem ze strony szefa Tesli, Elona Muska, i aktora Daniela Craiga, odtwórcy roli Jamesa Bonda.

Podobne manipulacje stosowano w wobec polskich sportowców, artystów czy celebrytów. Wystarczy wymienić np. piłkarza Roberta Lewandowskiego, dziennikarza Kubę Wojewódzkiego czy aktorkę Małgorzatę Kożuchowską.

coinquista rejestracja na gieldzie

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion