za
rynek niedźwiedzia

Biden zamroził propozycje regulacji krypto portfeli złożoną przez FinCEN

2021-01-21
Portfel Bitcoin
1,5% dla maluszka

Jednym z pierwszych działań podjętych przez prezydenta Joe Bidena w dniu objęcia urzędu jest zamrożenie federalnego procesu regulacyjnego, w tym kontrowersyjnych przepisów dotyczących prywatnych portfeli, zaproponowanych przez byłego sekretarza skarbu Stevena Mnuchina.

Zamrożenie wszystkich przepisów agencyjnych na 60 dni

Zapowiedź ta pojawiła się w memorandum Białego Domu dla szefów różnych agencji federalnych, w tym Sieci Egzekwowania Przestępstw Finansowych (FinCEN). Edykt nie określa konkretnie propozycji uregulowania krypto portfeli, ale zamraża wszystkie przepisy agencyjne do czasu ich rewizji. Nowe postanowienie obowiązuje przez 60 dni od daty memorandum.

Branża kryptowalut pochwaliła ruch Bidena. Główny doradca finansowy projektu Compound – Jake Chervinsky stwierdził:

Ciężko walczyliśmy i zdobyliśmy prawo do wzięcia oddechu i zresetowania. Janet Yellen nie jest Steve’em Mnuchinem. Jestem optymistą.

Propozycja uregulowania prywatnych portfeli została złożona przez FinCEN w dniu 18 grudnia, jeszcze za czasów byłego Sekretarza Skarbu USA Mnuchina. Gdyby została przyjęta, wymagałaby od banków i firm świadczących usługi finansowe składania raportów, prowadzenia dokumentacji i sprawdzania tożsamości klientów dokonujących transakcji do i z prywatnych krypto portfeli.

Propozycja ta była szeroko krytykowana przez liderów branży, w tym dyrektora generalnego Square – Jacka Dorsey’a. Dorsey powiedział, że pobieranie danych kontrahenta nie powinno być wymagane w przypadku kryptowalut, tak jak nie jest wymagane w przypadku gotówki.

Krytycy stwierdzili również, że dla wielu projektów byłoby to technicznie niemożliwe, ponieważ smart kontrakty nie zawierają informacji o nazwisku lub adresie.

Każdy kandydat jest lepszy niż sekretarz Mnuchin

Biden wyznaczył Janet Yellen do przejęcia funkcji sekretarza skarbu, a ta już pozwoliła o sobie usłyszeć. Yellen w tym tygodniu stwierdziła, że kryptowaluty są wykorzystywane “głównie do nielegalnego finansowania”. Chervinsky uważa jednak, że nowa sekretarz skarbu wcale nie musi być taka zła jak się wydaje:

Po pierwsze, każdy kandydat jest lepszy niż sekretarz Mnuchin, który już dawno temu zdecydował, że będzie nienawidził wszystkiego co związane z krypto. Po drugie, chociaż dr Yellen może nie być teraz fanką kryptowalut, to spodziewam się, że będzie otwarta na naukę i słuchanie, i będzie przestrzegać regularnego porządku przy podejmowaniu decyzji o nowych przepisach. To dobrze.

Biden wybrał też Gary’ego Genslera na szefa Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Nowy kandydat wydaje się być bardziej przychylny idei decentralizacji niż jego poprzednik.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności