beam-uk-ghana

Beam i Bitcoin nadzieją dla setek tysięcy Ghańczyków w Wielkiej Brytanii

Wiadomości

 

Jeden z nowych startupów Bitcoin, firma Beam, zamierza już wkrótce udostępniać możliwość taniego, szybkiego i bezpiecznego przesyłu środków pieniężnych z wykorzystaniem technologii Bitcoin, z terytorium Wielkiej Brytanii do Ghany.

 

Kolonialna obecność Królestwa Brytyjskiego pozostawiła po sobie wiele obowiązujących do dziś powiązań dwóch krajów – zarówno kulturowych jak i politycznych, nie wspominając już o licznej populacji na Wyspach, pochodzących z Ghany emigrantów.

 

Znaczna część emigracji postkolonialnej w Zjednoczonym Królestwie wysyła corocznie pokaźne środki finansowe do swoich ojczyzn. Szacuje się, że każdego roku z Wielkiej Brytanii wypływa w ten sposób około 3,2 miliarda dolarów.

 

Tylko populacja Ghany w Wielkiej Brytanii to około 100 000 mieszkańców. Przebywa tam obecnie ponad 1/10 ze wszystkich emigrujących z Ghany obywateli.

 

W skali globalnej do Ghany w postaci transferów finansowych z innych krajów trafia rocznie łącznie ok. 138 milionów dolarów, z czego 25 milionów pochodzi właśnie ze Zjednoczonego Królestwa.

 

Wytwarza to bardzo lukratywny rynek dla wielu banków i firm zajmujących się międzynarodowymi transferami pieniężnymi, takimi jak: Western Union czy MoneyGram.

 

Jednak coraz więcej cech obecnego rynku wskazuje na jego przestarzałość.

 

Średnie koszty transakcyjne oferowane poprzez tradycyjne kanały transferowe wynoszą ok. 7.4% transakcji. Do tego dochodzi także, najczęściej niekorzystny, kurs wymiany walutowej.

 

Czas oczekiwania na przekaz pieniężny tego rodzaju liczony jest w dniach.

 

Wszystko to stwarza realną szansę w tym sektorze dla bitcoina oraz firm oferujących usługi pieniężnych transferów międzynarodowych z jego wykorzystaniem.

 

Jedną z takich firm jest startup o nazwie Beam. Jego najnowsza platforma internetowa jest obecnie na etapie beta testów.

 

Rozwiązanie to ma wielkie szanse, aby zmienić obecną postać rynku transferów międzynarodowych oferując szybką i tanią możliwość przesyłu środków w postaci bitcoinów. Pilotażowo, usługa dotyczyć będzie transferów pieniężnych pomiędzy Wielką Brytanią i Republiką Ghany.

 

Nikunj Handa, prezes firmy Beam:

 

Rynek przekazów pieniężnych w Afryce jest wysoce nieefektywny. Przesył środków na czyjeś konto bankowe lub w postaci gotówki może zająć nawet do 2-3 dni. Beam zamierza wyprzedzić konkurencję poprzez wyeliminowanie tych problemów z pomocą szybszego, znacznie bardziej opłacalnego i wygodniejszego rozwiązania – bitcoina. Dzięki wykorzystaniu bitcoinów jesteśmy w stanie dokonywać tego rodzaju transferów niemal natychmiast przy minimalnych opłatach transakcyjnych. To utrzymuje koszty naszego funkcjonowania na bardzo niskim poziomie i umożliwia przekazywanie powstałych oszczędności naszym klientom.”

 

Do każdego transferu środków za pomocą usługi Beam doliczana jest stała opłata w wysokości 1 funta szterlinga, bez względu na wielkość transakcji. Do tego dochodzi jeszcze marża firmy nakładana na kurs wymiany walutowej w wysokości 3%.

 

Beam planuje ponadto zachęcać nowych klientów oferując im usługi niedostępne u reszty konkurencji. Są to m.in. możliwości opłacania w swoich rodzinnych krajach różnego rodzaju rachunków czy też dokonywania płatności za zakupione tam produkty.

 

Aktualnie Beam koncentruje się głównie na rynku brytyjskim, jednak jak zapewniają właściciele firmy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wkrótce usługa ta była dostępna także w innych częściach świata.

 

Wyjątek mogą stanowić jedynie Stany Zjednoczone, gdzie w każdym ze stanów wprowadzane są znacznie surowsze wymogi licencyjne.

 

W Wielkiej Brytanii sytuacja prawna jest zdecydowanie bardziej dwuznaczna i mniej sprecyzowana.

 

Nikunj Handa:

 

Jako środek ostrożności wyposażyliśmy nasz system w procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz wymóg szczegółowej rejestracji klientów, tak jak czyni to większość giełd wymiany bitcoin. Każdy z użytkowników przed dokonaniem transferu środków pieniężnych za pomocą naszej platformy, zobowiązany jest do umożliwienia nam weryfikacji jego tożsamości oraz adresu zamieszkania.”

 

 

 Portal bitcoin.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
Beam bitcoin Brytania Ghana międzynarodowy pieniężny transfer UK Wielka Wielka Brytania

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.