fbpx

Dołącz do naszej grupy dyskusyjnej na Telegramie

Ekonomia

Bankomaty odchodzą do lamusa? Polacy coraz rzadziej z nich korzystają

Reading Time: 2 minutes Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował właśnie nowy raport o stanie rynku bankomatów w naszym kraju. Okazuje się, że Polacy po raz kolejny wykonali rekordowo mało […]

Reading Time: 2 minutes

Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował właśnie nowy raport o stanie rynku bankomatów w naszym kraju. Okazuje się, że Polacy po raz kolejny wykonali rekordowo mało wypłat gotówki. Tym razem chodzi o „tylko” 112 mln operacji. Równy rok wcześniej było to aż 163 mln.

Bankomaty do lamusa?

bankomatyChoć NBP twierdzi, że Polacy nadal są przywiązani do gotówki, powyższe dane temu przeczą. Z jednej strony można byłoby myśleć, że obecny spadek popularności bankomatów to tylko efekt lockdownu (zamknięcia np. galerii handlowych i innych sklepów).  Z drugiej: liczba bankomatów na rynku maleje od dawna. Z pewnością nie bez przyczyny. Po prostu zmienia się kultura płacenia za towary i usługi. Coraz częściej wyciągamy z portfeli karty, a nie bankomaty i monety.

Jest jednak jeszcze inny element układanki. Na łamach portalu bankier.pl przedstawiciele firmy IT Card, do której należy sieć bankomatów Planet Cash, przekazują dziś, że „rośnie średnia wartość wypłat z bankomatów”.

„Cały strumień gotówkowy obsługiwany dotychczas przez kasy oddziałów bankowych migruje do urządzeń samoobsługowych tj. bankomatów i recyklerów gotówki umożliwiających wpłaty i wypłaty gotówki. Oba te trendy powodują spadek liczby transakcji przy jednoczesnym istotnym wzroście średniej wartości wypłaty gotówki, która w 1Q 2014 roku wynosiła jeszcze 368 zł by w 2Q 2020 osiągnąć 675 zł. To wzrost aż o 84 proc. Co więcej, w ostatnim okresie można zauważyć duże przyspieszenie tego trendu”

– mówią przedstawiciele IT Card.

Możliwe więc, że w III kwartale doszło do odbicia na rynku bankomatów, o czym jeszcze nie wiemy.

Początek końca gotówki?

Powyższe nie zmienia jednak tego, że gotówka wcześniej czy później zniknie z rynku. Już dziś nad swoimi oficjalnymi walutami cyfrowymi pracują Chiny (cyfrowy juan zostanie wyemitowany zapewne w 2021 r.), Rosja (ponoć zdigitalizowany rubel pojawi się na rynku w okresie od 3 do 7 lat) czy Europejski Bank Centralny. Wiemy zaś, że planów takich nie ma nadal NBP i Ministerstwo Finansów. Swoją cyfrową walutę posiadają jednak od niedawna Bahamy.

Newsletter

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą politykę prywatności.