za

Banki vs. hakerzy: klienci banków muszą się mieć na baczności

2020-07-29
Wiadomości

Klienci wielu polskich banków znaleźli się pod ostrzałem hakerów! Oszuści wysyłają im podejrzane e-maile z rzekomym potwierdzeniem transakcji od banku. Przesyłany w wiadomości link zawiera oczywiście złośliwe oprogramowanie, które może zainfekować nasz sprzęt.

Banki vs. hakerzy

pko bp hakerzyCyberprzestępcy nie mają, jak widać, wakacji. Ponownie atakują klientów znanych polskich banki.

“Wazna informacja o przelewie pieniedzy na Twoje konto” (pisownia oryginalna)

– tak brzmi temat maila, który otrzymali ostatnio m.in. klienci PKO BP i wielu innych banków (hakerzy rozsyłali maile losowo do wielu internautów). Przestępcy podszywają się pod bank. E-mail zawiera też informację o konieczności potwierdzenia rzeczonej operacji.

Potwierdzenia rozsyłane są z fałszywych adresów mailowych, które sugerują, że przychodzą one z banku. Fałszywe adresy nadawcy mogą udawać np. adres iod@ipko.pl. Tytuł i treść maila informują o transakcji na koncie, a załącznik wskazuje na potwierdzenie transakcji. Prosimy, aby nie otwierać takich maili, załączników i nie przesyłać ich dalej – informuje PKO BP w komunikacie prasowym.

Na tym przypadku widzimy już, na co zwrócić uwagę, gdy otrzymujemy wiadomość z banku: na adres e-mail (jeśli domena jest podobna do tej banku, ale nie identyczna, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z hakerami) i literówki w wiadomości i tytule. Bank nie pozwoliłby sobie na te ostatnie!

Cel hakerów

Jaki cel może mieć nowa operacja hakerów? Nie trudno sobie to wyobrazić. Przestępcy chcą zapewne zainstalować na sprzęcie użytkownika własne szkodliwe oprogramowanie. To zaś może pomóc im podglądać jego ruchy w czasie rzeczywistym, a może nawet ukraść hasło do konta bankowego czy inne ważne dane. Za pomocą złośliwych plików mogą też przejąć kontrolę nad urządzeniem oraz aplikacjami i danymi zapisanymi na nim.

W każdym razie pamiętajcie, by zwracać uwagę na tego typu podejrzane elementy, jak te wskazane powyżej. Do tego warto posiadać na swoim komputerze czy smartfonie program antywirusowy, który może okazać się skuteczną tarczą ochronną przed działaniami hakerów. Oczywiście najskuteczniejszą tarczą jest jednak zawsze własna rozwaga!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności