Ekonomia

Banki masowo zwalniają personel

W ciągu ostatnich 10 lat z banków zwolniono 30 tys. osób. W samym 2020 r. zatrudnienie straciło jednak aż 7,7 […]

Data publikacji: 26 listopada 2020

bitbay

W ciągu ostatnich 10 lat z banków zwolniono 30 tys. osób. W samym 2020 r. zatrudnienie straciło jednak aż 7,7 tys. ludzi. Duże zwolnienia przeprowadziły m.in. PKO BP, Pekao, BNP Paribas czy Getin Bank – wynika z danych zebranych przez Bankier.pl.

Banki zwalniają personel

Jak wynika z danych zebranych przez portal Bankier.pl, banki mogą pochwalić się już tym, że mają aż 19 mln klientów cyfrowych, czyli takich którzy korzystają na co dzień z bankowości internetowej i mobilnej. Osoby te nie chodzą więc do oddziałów instytucji, więc te ostatnie zamykają swoje filie w poszczególnych miastach.

Jak podaje KNF, na koniec września 2020 r. w sektorze bankowym pracowało ok. 151 tys. ludzi, więc o 30 tys. mniej niż jeszcze 10 lat temu. W ciągu ostatniego roku liczba etatów spadła o 7,7 tys.. Jak wynika z danych zebranych przez Bankier.pl, w ciągu ostatniego roku np. stan zatrudnienia w PKO BP zmniejszył się o 1,4 tys. etatów, w Pekao o 1 tys., w BNP Paribas o 956 osób, w Getin Banku o 849 osób, w Alior Banku o 337 osób, a w Santander Consumer Banku o 365 osób. Zwolnienia planują teraz jeszcze Santander Bank Polska i BNP Paribas.

„Spadające zatrudnienie to efekt kurczącej się sieci placówek. Na koniec września, zgodnie z danymi KNF, sieć bankowa liczyła 11,9 tys. punktów. To oddziały własne, ale także placówki partnerskie czy przedstawicielstwa zagranicznych instytucji. W ciągu roku z rynku zniknęło 426 punktów. Dziś więcej ludzi pracuje już w centralach banków, niż w sieci placówek na terenie kraju”

– tłumaczy bankier.pl.

Gigant zamyka oddziały

Dziś największą siecią oddziałów dysponuje nadal PKO Bank Polski. Ma ich 1040, ale liczba ta zaczyna spadać. Rok do roku ubyło aż 81 punktów z logiem banku. Na drugim miejscu jest Bank Pekao z siecią liczącą 662 oddziały. Z kolei podium domyka Millennium z 502 placówkami. Ten ostatni bank odnotował – co zaskakujące – wzrost liczby placówek. To jednak tylko efekt przejęcia sieci oddziałów eurobanku. Większość ankietowanych banków odnotowuje jednak spadki liczby placówek w porównaniu do danych sprzed roku.

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion