Banki centralne nie mogą pozwolić rozwinąć się kryptowalutom – mówi szef BIS

Kryptowaluty

Zdaniem Agustina Carstensa, szefa Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), banki centralne nie mogą zrezygnować ze swojej roli jako strażników globalnego systemu […]

Zdaniem Agustina Carstensa, szefa Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), banki centralne nie mogą zrezygnować ze swojej roli jako strażników globalnego systemu finansowego na rzecz prywatnych kryptowalut.

W przemówieniu wygłoszonym na Uniwersytecie Princeton Carstens argumentował, że prywatne kryptowaluty nie powinny zastępować banków centralnych. Według Bloomberga szef BIS porównał projekty cyfrowych waluty do „błyszczących drapaczy chmur”, jednocześnie nazywając banki centralne „dostawcami zaufania dla globalnej infrastruktury finansowej”.

Podczas gdy komentatorzy tacy jak Carstens trzymają się narracji, jaka opiera się na prymacie banków centralnych – systemu, który pozwala nadal 1,7 miliarda dorosłych osób pozostać odciętym od banków – Bitcoin nadal sprzyja większej integracji finansowej. Główna kryptowaluta obecnie przetwarza transakcje o wartości od 1 do 3 miliardów USD dziennie.

Antykrypto

banki centralneSzef BIS, podobnie jak wielu innych ekspertów z rynku bankowości, nie jest fanem kryptowalut. Na początku swojej kadencji wezwał zresztą organy regulacyjne do wprowadzenia surowszych przepisów dot. rynku cyfrowych walut.

Teraz stwierdził, że banki centralne nie potrzebują cyfrowych walut. To ostatnie może jednak dziwić i pokazuje pewną ignorancję. W końcu już w 2020 r. światło dzienne może ujrzeć Libra Facebooka. Zagrożeniem dla USA może być też emisja cyfrowego juana.

Szef BIS zauważa tylko:

„Naszym obowiązkiem jest prowadzić tę debatę. Naprawdę nie ma innego wyjścia, ponieważ w przeciwnym razie wydarzenia nas wyprzedzą.”

Plany EBC

W tle dzieje się zaś wiele. Europejski Bank Centralny (EBC) analizuje obecnie sposoby na wykorzystanie cyfrowej waluty. Chiny to kolejny kraj, który pracuje nad swoją krajową walutą cyfrową, która ponoć może pojawić się na rynku już w 2020 r.

Tymczasem USA – używając przenośni – śpią. Sekretarz skarbu mocarstwa Steve Mnuchin mówi, że kraj nie planuje w najbliższym czasie stworzyć cyfrowego USD. Może się to zakończyć tragicznie dla Ameryki. Niektórzy ekonomiści są zdania, że Pekin może użyć cyfrowego juana w nowym etapie wojny walutowej.

Coraz częściej mówi się też, że kolejne miesiące będą okresem wojny walutowej. Tyle że mowa o walutach cyfrowych. Fiaty w obecnej formie mogą zacząć odchodzić do lamusa.

Tagi
banki centralne a cyfrowe waluty wojna handlowa

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.