Bank Tajlandii ureguluje stablecoiny oparte na aktywach i walutach obcych

2021-03-19 Regulacje

Bank Tajlandii (BoT) zaostrza swoje działania na polu stablecoinów. W tym tygodniu instytucja ta ostrzegła obywateli, że stablecoin powiązany z […]

Bank Tajlandii (BoT) zaostrza swoje działania na polu stablecoinów. W tym tygodniu instytucja ta ostrzegła obywateli, że stablecoin powiązany z bahtem – Thai Baht Digital (THT) narusza krajową ustawę walutową.

Uregulowanie stablecoinów opartych na aktywach

Według raportu opublikowanego 19 marca, asystent prezesa banku centralnego Siritida Panomwon Na Ayudhya powiedział, że przed wprowadzeniem nowych środków, BoT weźmie pod uwagę opinie regulatorów i uczestników rynku.

W planach jest uregulowanie stablecoinów opartych na aktywach i walutach obcych oraz stablecoinów algorytmicznych. Nie obejmują one jednak zdecentralizowanych kryptowalut, takich jak Bitcoin (BTC) czy Ethereum (ETH). W przypadku tych ostatnich, BoT uważa, że inwestorzy mogą sami ocenić swoje ryzyko.

Przepisy dotyczące stablecoinów opartych na bahcie będą zgodne z polityką Singapuru, Japonii i Wielkiej Brytanii. Będą one wymagały uzyskania oficjalnego zatwierdzenia przez BoT oraz ewentualnej klasyfikacji jako pieniądz elektroniczny. Klasyfikacja ta sprawiłaby, że podlegałyby one nadzorowi banku centralnego w zakresie ryzyka prania pieniędzy i rozliczeń.

Siritida podkreślił, że BoT rozumie zalety fintechu oraz innowacji i będzie nadal monitorować pojawiające się technologie. Bank jednocześnie będzie wdrażał politykę, która wspiera gospodarkę krajową i chroni systemową stabilność finansową.

BoT współpracuje z Władzami Monetarnymi Hong Kongu, Bankiem Centralnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Instytutem Walut Cyfrowych Ludowego Banku Chin. Razem opracowują prototyp waluty cyfrowej banku centralnego, wykorzystujący technologię rozproszonej księgi. Projekt ten, nazwany Multiple Central Bank Digital Currency Bridge (m-CBDC), dąży do złagodzenia problemów związanych z przeprowadzaniem przelewów transgranicznych.

Blockchain w Tajlandii

W październiku zeszłego roku Bank of Thailand uruchomił pierwszą na świecie platformę emisji rządowych obligacji oszczędnościowych opartą na blockchainie. Do tego celu wykorzystał technologię blockchaina firmy IBM. W ciągu zaledwie dwóch tygodni od uruchomienia bank centralny sprzedał obligacje oszczędnościowe o wartości ponad 1,6 mld USD. Wykorzystanie technologii blockchain skróciło czas emisji obligacji z 15 do zaledwie 2 dni. Zwiększona efektywność procesu zmniejszyła przy okazji również koszty operacyjne i pozwoliła pominąc zbędną walidację dokumentów związanych z emisją.

 

Tagi
Baht prawo przepisy regulacje stablecoiny Tajlandia

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.