Bank Tajlandii ostrzega przed stablecoinem THT

2021-03-18 Pozostałe Wiadomości

Stablecoin Thai Baht Digital, stworzony przez Terrę, znalazł się pod ostrzałem tajlandzkich bankierów. Bank Tajlandii wydał ostrzeżenie przed tym prywatnie […]

Stablecoin Thai Baht Digital, stworzony przez Terrę, znalazł się pod ostrzałem tajlandzkich bankierów. Bank Tajlandii wydał ostrzeżenie przed tym prywatnie emitowanym stablecoinem powiązanym z walutą krajową, bahtem tajskim.

Bank Tajlandii ostrzega przed THT

Według doniesień Bangkok Post z 18 marca, bank centralny poinformował obywateli, że Thai Baht Digital (THT) nie ma żadnych prawnych gwarancji ani ochrony, a jego użytkownicy mogą być narażeni na ryzyko kradzieży w sieci lub prania brudnych pieniędzy.

Powołując się na stosowną ustawę, zastępca prezesa banku centralnego, Pruettipong Srimachand, stwierdził, że wszelkie działania związane ze stablecoinem są uważane za nielegalne.

Tworzenie, emitowanie, używanie lub obieg tokenów stanowi naruszenie sekcji 9 ustawy o walucie z 1958 r. – powiedział.

Stablecoin jest emitowany na platformie Terra. Ta stworzyła różne inne stablecoiny, w tym TerraUSD, po raz pierwszy wyemitowane we wrześniu 2020 r., oraz TerraKRW. Stoi za aplikacją płatności Chai, portfelem e-commerce zasilanym stablecoinami, który jest szeroko stosowany w Azji.

THT jest powiązany z tajlandzkim bahtem. To z kolei budzi obawy, że projekt może spowodować „fragmentację” krajowego systemu walutowego, jeśli stablecoin spróbuje konkurować z walutą emitowaną przez bank centralny. Pruettipong dodał, że „takie użycie [stablecoina] ostatecznie wpłynęłoby na zaufanie ogółu społeczeństwa do stabilności krajowego systemu walutowego, który jest kamieniem węgielnym wszelkiej działalności gospodarczej”.

Terra została założona w 2018 roku w Korei Południowej i rozpoczęła działalność z 32 milionami dolarów wsparcia od Binance i Polychain. W styczniu 2021 roku firma stojąca za platformą, Terraform Labs, zebrała 25 milionów dolarów w nowej rundzie finansowania, między innymi od Galaxy Digital, Coinbase Ventures i Pantera Capital.

bank tajlandii

Rządy boją się stablecoinów

Rząd Tajlandii podchodzi do stablecoinów i kryptowalut podobnie jak władze w Chinach, gdzie bank centralny pracuje nad cyfrowym juanem. Chiny przyspieszyły program wprowadzenia swojego CBDC na rynek, rozpoczynając dalsze testy infrastruktury projektu. Ponoć zdigitalizowany juan pojawi się na rynku jeszcze przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie. Te mają mieć miejsc w 2022 r.

Bank Tajlandii przyspieszył również własne badania nad krajowym CBDC, ogłaszając 23 lutego wspólne prace z władzami monetarnymi Hongkongu, Bankiem Centralnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Instytutem Cyfrowej Waluty Ludowej.

Tagi
cbdc stablecoiny Tajlandia Tajlandia bitcoin Tajlandia prawo

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.