za
Bank Światowy

Bank Światowy: nie wesprzemy działań Salwadoru dot. uznania BTC za prawny środek płatniczy

2021-06-17
Bitcoin
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Bank Światowy nie popiera działań Salwadoru dot.  Bitcoina. Władze tego kraju uznały kryptowalutę za prawny środek płatniczy, co spotyka się z coraz większą krytyką.

Bank Światowy: nie wesprzemy działań Salwadoru

Salwador uznał niedawno BTC za prawny środek płatniczy. Okazuje się jednak, że nie podoba się to wielu międzynarodowym organizacjom. Przykładowo, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zauważa, że sprawa może budzić kontrowersje – zarówno prawne, jak i ekonomiczne.

Teraz podobne wątpliwości ma Bank Światowy.

– Chociaż rząd zwrócił się do nas o pomoc w sprawie Bitcoina, nie jest to coś, co Bank Światowy może wesprzeć, biorąc pod uwagę niedociągnięcia w zakresie ochrony środowiska i przejrzystości – powiedział mediom rzecznik Banku Światowego.

Bank Światowy zauważył jednak, że może pomóc Salwadorowi na inne sposoby. Wskazał np. na „przejrzystość walutową i procesy regulacyjne”.

Z kolei w środę salwadorski minister finansów Alejandro Zelaya powiedział, że kraj zwrócił się o pomoc do Banku Światowego.

Chcę ogłosić, że poprosiliśmy o pomoc techniczną Bank Światowy

– napisał na Twitterze.

Celem było sprawienie, by bank mógł “towarzyszyć Salwadorowi we wdrażaniu i regulowaniu Bitcoina jako prawnego środka płatniczego”.

Decyzja Banku Światowego oburzyła zwolenników Bitcoina. Anthony Pompliano napisał na Twitterze w odpowiedzi na wiadomość, że „Bank Światowy nie odkrył, jak zarabiać na Bitcoinie”.

Samson Mow, CSO firmy Blockstream zajmującej się rozwojem blockchaina, był zirytowany tymi newsami. Jego zdaniem Bank Światowy jest czymś przestarzałym.

Bank Światowy

Krytycy

Chociaż nowa ustawa dotycząca Bitcoina wywołała wiele emocji wśród zwolenników kryptowaluty na całym świecie, spotkała się również z dużą krytyką. Ekonomista Steve Hanke powiedział, że Salwador używający Bitcoina jako prawnego środka płatniczego może „całkowicie załamać swoją gospodarkę”.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy będzie chciał ukarać Salwador za tak śmiałą decyzję i utrudnić rządowi negocjacje w sprawie pożyczki w wysokości 1 miliarda dolarów na wsparcie gospodarki kraju.

Rzecznik MFW Gerry Rice zauważył, że nowa decyzja władz wiąże się z szeregiem problemów finansowych, prawnych i makroekonomicznych, które wymagają „bardzo dokładnej analizy”.

Warto jednak dodać, że niektóre firmy śpieszą z pomocą. Athena Bitcoin wskazało, że ​​będzie działać szybko, aby zapewnić jak najwięcej bitomatów w całym Salwadorze. Dziś na Twitterze firma zapytała prezydenta kraju, czy „1000 bankomatów” wystarczy, a polityk odpowiedział żartobliwie: „1000? Może 1500?”

Wczoraj minister pracy i opieki społecznej Salwadoru Rolando Castro zaprzeczył zaś twierdzeniom, że ministerstwo rozpoczęło dyskusję na temat opcji wykorzystania Bitcoina do wypłacania wynagrodzeń pracownikom, zauważając, że jest „za wcześnie, by mówić o płacach [w BTC]”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności