za
bis gotówka

Bank Rozrachunków Międzynarodowych popiera idee CBDC

2020-04-05
Wiadomości
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) opublikował nowy raport. W nim opowiada się za cyfrowymi walutami banków centralnych (CBDC) i płatnościami elektronicznymi. Zwłaszcza w czasie epidemii COVID-19.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych popiera CBDC

Raport opublikowany przez BIS, znaną międzynarodową instytucję finansową reprezentującą banki centralne 60 krajów, wzywa banki centralne do rozważenia rozwoju idei CBDC. Wszystko w świetle obaw związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa za pomocą istniejących metod płatności, czyli gotówki.

W raporcie odnotowano znaczącą negatywną zmianę w postawach konsumentów w zakresie korzystania z gotówki w odpowiedzi na ostrzeżenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ta zauważyła, że rozprzestrzeniania się COVID-19 jest realne za pomocą banknotów.

BIS nie tylko potwierdza obawy WHO, ale jeszcze stwierdza, że ryzyko przenoszenia koronawirusa przez kontakt z terminalami płatniczymi do kart kredytowych jest jeszcze większe:

„Dowody naukowe wskazują, że prawdopodobieństwo przenoszenia [wirusa] przez banknoty jest niskie w porównaniu z innymi często dotykanymi przedmiotami, takimi jak terminale kart kredytowych”.

Zapotrzebowanie na gotówkę spada?

BIS zauważa, że ​​„w poprzednich kryzysach popyt na gotówkę często wzrastał, ponieważ konsumenci szukali stabilnego magazynu wartości”. Teraz zaś – jak wskazano – ​​obecne dane „nie dają jeszcze jednolitego obrazu”. W każdym razie na pewno w czasie pierwszej fali paniki związanej z epidemią w poszczególnych krajach zaobserwowano jednak runy na bankomaty.

W perspektywie średnioterminowej raport przewiduje, że wybuch epidemii może „doprowadzić zarówno do [wprowadzenia] wyższych środków ostrożności przez konsumentów, jak i do strukturalnego wzrostu korzystania z płatności mobilnych, za pomocą kart i internetowych”.

CBDC wykluczy ze społeczeństwa osoby seniorów?

BIS przewiduje, że obecna sytuacja może doprowadzić jednak do szybkiego wzrostu rozwoju infrastruktury związanej z CBDC. Podkreśla jednak, że CBDC muszą być zaprojektowane tak, aby wytrzymywały wiele różnych wstrząsów – „w tym pandemie i cyberataki”.

Dodano, że problemem może stać się coś innego. Powstanie CBDC „może stworzyć podział płatności”. Chodzi o to, że cyfrowe waluty zapewne nie będą dedykowane np. seniorom. Będzie to miało „poważny wpływ na klientów niebankowych i starszych”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności