Kryptowaluty

Bank Rozrachunków Międzynarodowych: banki centralne wkrótce mogą emitować cyfrowe waluty

Szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych przyznał, że banki centralne mogą wkrótce zacząć emitować cyfrowe waluty. Bank Rozrachunków Międzynarodowych Bank Rozrachunków Międzynarodowych […]

Data publikacji: 1 lipca 2019

bitbay

Szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych przyznał, że banki centralne mogą wkrótce zacząć emitować cyfrowe waluty.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych

Bank Rozrachunków Międzynarodowych jest często określany jako bank centralny banków centralnych. To zarazem najstarszy bank międzynarodowy, utworzony w 1930 roku na konferencji w Hadze, jako efekt realizacji Planu Younga. Obecnie misją banku jest pomoc bankom centralnym w zapewnieniu monetarnej i finansowej stabilności.

Teraz szef instytucji, Agustin Carstens, zaskoczył swoją nową wypowiedzią dla Financial Times.

Czas na cyfrowe waluty!

Carstenes uważa, że:

„Może się tak zdarzyć, że wcześniej niż myślimy, zaistnieje taki rynek i musimy być w stanie zapewnić waluty cyfrowe banku centralnego”.

Sam Bank Rozrachunków Międzynarodowych wydał niedawno oświadczenie dot. Libra Facebooka:

„Organy regulacyjne muszą zapewnić równe szanse dla [rynku] dużych technologii i banków, biorąc pod uwagę szeroką bazę klientów dużych firm technologicznych, dostęp do informacji i szerokie modele biznesowe”.

Pytany przez Financial Times, Carstens wrócił do tematu kryptowaluty Facebooka:

„Problemem jest sposób wykorzystania waluty. Czy będą dostępne informacje lub dane (…) i jak będzie chroniona prywatność danych?”

Libra – pieniądzem XXI w.?

Libra Facebooka wywołała niedawno spore kontrowersje niemal na całym świecie. Obserwując całe zamieszanie można uznać, że urzędnicy i politycy obawiają się, że cyfrowa waluta firmy przejmie rolę globalnego pieniądza. Biorąc pod uwagę zasięgi portalu jest to dziś całkiem realne zagrożenie.

bank rozracunków międzynarodowych libraTemat wywołał już nawet komentarze np. ministra finansów Francji, gubernatora Banku Anglii czy szefa Fed-u. Wszyscy oni chcą dokładnego zbadania projektu przed jego uruchomieniem. Amerykańska kongresmenka Maxine Waters nawoływała wręcz do zablokowania prac Facebooka do czasu, aż władze USA nie dokonają przesłuchań twórców Libra, by lepiej poznać całokształt nowej cyfrowej waluty.

Czy Carstens ma jednak rację w kwestii swoich prognoz? O emisji e-waluty myśli Szwecja, ale też stale rosnąca liczba krajów. Wenezuela stworzyła np. Petro, ale jej token nie spełnił zarówno oczekiwań władz jak i Wenezuelczyków, którzy nie obdarzyli go zaufaniem. W kolejce stoi też Iran.

Invest Cuffs 2021

geco one rejestracja

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Black Friday Promotion

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.