za
BIZ-Basel

Bank Rozrachunków Międzynarodowych – Bitcoin może spowodować ograniczenie roli banków

2015-11-25
Biznes
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

W ostatnim czasie każdy większy bank czuje się w obowiązku sporządzić raport na temat potencjalnych zagrożeń stwarzanych przez kryptowaluty. Tym razem zabrał się za to „bank banków”, czyli Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), będący spółką akcyjną państwowych banków centralnych (w tym również naszego NBP).

 

 

W ostatnim czasie każdy większy bank czuje się w obowiązku sporządzić raport na temat potencjalnych zagrożeń stwarzanych przez kryptowaluty. Tym razem zabrał się za to „bank banków”, czyli Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), będący spółką akcyjną państwowych banków centralnych (w tym również naszego NBP).

 

BIS oprócz rzeczonych rozrachunków zajmuje się ustalaniem rozmaitych bankowych standardów i w tym celu posiada różne komitety. Jednym z nich jest Komitet Płatności i Infrastruktury Rynku (CPMI) i on właśnie opublikował raport na temat kryptowalut.

Pierwsza część raportu poświęcona jest omówieniu technologii walut cyfrowych i są to rzeczy dobrze znane czytelnikom bitcoin.pl. Warto jednakże zauważyć, że również wśród bankowców znajomość zagadnienia jest już wysoka. Wynika to z podjęcia przez banki licznych prób wykorzystania technologii łańcucha bloków do własnych celów.

Znacznie ciekawsza jest część poświęcona możliwym skutkom upowszechnienia się Bitcoina i innych walut. Analizowany jest przypuszczalny wpływ powszechnej akceptacji na rolę i możliwości banków centralnych. Autorzy raportu trafnie zaznaczają, że obecnie wpływ Bitcoina i innych walut cyfrowych na globalną ekonomię jest marginalny. Stawiają też tezę, że powszechna akceptacja BTC nie jest wcale pewna i może on pozostać niszową walutą używaną przez stosunkowo wąskie grono użytkowników. Nie sposób z góry wykluczyć takiego rozwoju wydarzeń.

Gdyby jednak do takiej akceptacji doszło i waluty cyfrowe odpowiadały za znaczącą część światowej wymiany pieniądza i handlu, raport przewiduje daleko idące zmiany. Dokładniejsze wczytanie się w tekst ujawnia, że eksperci z BIS sami dokładnie nie wiedzą jakie mogą być efekty upowszechnienia się kryptowalut. Jest to zresztą prawdopodobnie niemożliwe do przewidzenia przez kogokolwiek, podobnie jak nie dało się przewidzieć przemian ekonomicznych i społecznych wywołanych przez Internet.

 

Zwrot “sprawa wymaga dalszych badań” przewija się w tekście raportu kilkakrotnie. Raport stawia wnioski dość ogólne, żeby nie powiedzieć oczywiste. Wiadomo, że szerokie użycie walut nie emitowanych przez banki centralne, spowoduje ograniczenie roli tychże banków, oraz utrudni im prowadzenie (zazwyczaj na zamówienie polityków) tak zwanej aktywnej polityki monetarnej, najczęściej polegającej na generowaniu inflacji przez wprowadzanie do obiegu pieniądza bez pokrycia.

Na tym tle dość zabawnie brzmi powtórzone w raporcie kilkakrotnie stwierdzenie, że waluty cyfrowe nie mają wartości fundamentalnej. Wszak wartość fundamentalna walut fiat opiera się wyłącznie na gwarancjach banków centralnych, które z definicji już od dawna mają kilkuprocentowe co najwyżej pokrycie emitowanych przez siebie walut w czymkolwiek. W dodatku gwarancje bankowych depozytów mają swoje granice, o czym regularnie się przekonujemy (np. świeża sprawa upadku SK Banku w Wołominie z 2 mld zł depozytów).

Warto podkreślić, że choć raport wspomina o problemach związanych z praniem brudnych pieniędzy i – jakżeby inaczej – finansowaniem terrorystów, to jest to tylko drobna wzmianka. Stwierdza się, że problemy te dają się w miarę prosto rozwiązać przez uregulowanie działalności podmiotów umożliwiających wymianę kryptowalut na waluty fiat. Jak widać polityka straszenia obywateli złodziejami i terrorystami nie dała w kontekście Bitcoina spodziewanych efektów i już się od niej odchodzi. Statystyki i badania pokazały zresztą, że anonimowość gotówki jest znacznie większa i przestępcy o wiele częściej rozliczają swoje interesy właśnie z jej pomocą.

 

Zdjęcie: Wikipedia.org

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności