Wiadomości

Bank of Japan powołał nowy zespół ds. CBDC

Bank of Japan (BoJ) ogłosił powołanie nowego zespołu badawczego ds. CBDC, który będzie kontynuował prace poprzedniej grupy ekspertów, którzy analizowali różne […]

Data publikacji: 20 lipca 2020

bitbay

Bank of Japan (BoJ) ogłosił powołanie nowego zespołu badawczego ds. CBDC, który będzie kontynuował prace poprzedniej grupy ekspertów, którzy analizowali różne kwestie dot. cyfrowej waluty banku centralnego. Wiadomo jednak, że chodzi o badanie różnych aspektów dot. tego tematu, a nie wprost przygotowanie się do emisji nowej wersji waluty kraju.

Bank of Japan nadal bada CBDC

bank of japanBank Japonii ogłosił nowe wieści 20 lipca. Władze utworzyły właśnie nowy zespół ds. CBDC, którego celem jest  przyspieszenia badań nad wykonalnością walut cyfrowych banku centralnego.

Zespół przejmuje to zadanie od poprzedniej grupy eksperckiej, którą utworzono na początku tego roku. Przy okazji będzie kontynuował prace badawcze podjęte z innymi bankami centralnymi. BoJ przekazał jednak, że obecnie nie planuje wydawania własnej cyfrowej waluty, chociaż może się to zmienić w przyszłości.

BoJ już wcześniej prowadził swoje badania nad wykonalnością krajowej cyfrowej waluty, a w styczniu utworzył grupę roboczą ds. waluty cyfrowej z pięcioma innymi bankami centralnymi z Kanady, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Szwajcarii i Unii Europejskiej.

Nowa decyzja jest zapewne kolejnym krokiem w nowej strategii gospodarczej kraju, której częścią jest m.in. CBDC.

Niejasna sytuacja w kraju

Tyle że sytuacja jest dość skomplikowana i w gruncie rzeczy niejasna. Wiceprezes BoJ oświadczył bowiem w styczniu, że jego instytucja musi być gotowa do wydania CBDC w przypadku gwałtownego wzrostu popytu na tego typu rozwiązania płatnicze. Następnie na początku tego miesiąca dodał, że bank rozpocznie proces badania wykonalności koncepcji dot. cyfrowego jena.

Mimo tak optymistycznych sygnałów oficjalnie nadal nie ma planów uruchomienia zdigitalizowanego jena, ale może się to zmienić w przyszłości.

W międzyczasie duży japoński bank MUFG ogłosił, że planuje wypuścić swojego własnego stablecoina jeszcze w tym roku.

Możliwe, że w 2020 r. na rynku pojawi się też cyfrowy juan, bowiem w Chinach trwają już zaawansowane testy  nowej waluty.

Nad cyfrowym euro zastanawia się też Francja, a temat cyfrowego dolara coraz częściej powraca w debacie publicznej w USA.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion