za
Bank Kanady

Bank Kanady: emisja cyfrowych walut nie musi być nieekologiczna

2021-05-28
Mining
Konferencja Kryptoraport

Co prawda, Bank Kanady przyznał, że nie spieszy się z emisją CBDC, ale jego wiceprezes wszedł też na temat emisji cyfrowych walut. Stwierdził, że wierzy, że proces ten będzie w przyszłości znacznie bardziej przyjazny dla środowiska.

Bank Kanady: emisja CBDC będzie przyjazna środowisku

Bank twierdzi, że nie jest jeszcze gotowy do uruchomienia swojej cyfrowej waluty, ale jednocześnie Timothy Lane, zastępca gubernatora Banku Kanady, powiedział Penticton Western News, że potencjalna nowa waluta cyfrowa jego kraju powstanie, jeśli będą chcieli tego obywatele.

Wyjaśnił też, że fundamentem potencjalnej kanadyjskiej CBDC będzie wiara w bank centralny, a nie w algorytmy, które regulują wydobycie Bitcoinów i Etherów.

– Oczywiście oznacza to, że [emitując CBDC] nie musielibyśmy polegać na tych ekologicznie wyjątkowo nieefektywnych technologiach wydobywczych, które znamy z rynku kryptowalut – zauważył podczas dyskusji w Kanadyjskiej Izbie Handlowej.

Bank Kanady

Bitcoin vs. środowisko

Debata na temat energochłonnych procesów miningu Bitcoina powróciła w ostatnich tygodniach po tweetach Elona Muska. Dyrektor generalny Tesli i SpaceX stwierdził w nich, że ta pierwsza firma nie będzie już akceptować płatności w BTC. Powodem miało być to, że kopanie kryptowaluty nie jest dobre dla środowiska.

Żeby było jasne, mocno wierzę w kryptowaluty, ale nie mogą one napędzać ogromnego wzrostu zużycia paliw kopalnych, zwłaszcza węgla

– napisał w połowie maja na Twitterze.

Podczas gdy inni kanadyjscy paneliści podczas dyskusji w Kanadyjskiej Izbie Handlowej przyznali, że obecnie widać dążenie górników BTC do wydobywania kryptowalut za pomocą odnawialnych źródeł energii, Lane stwierdził, że wysiłek ten nie zmieni rzeczywistości. Jego zdaniem sieć Bitcoina zużywa nadmierną ilość energii, którą można by wykorzystać do bardziej „użytecznego celu”.

Jego zdaniem czysta energia może zastąpić w procesie brudną energię, ale czysta energia ma również inne zastosowania.

– Jeśli używasz dodatkowego gigawata energii odnawialnej do wydobywania Bitcoinów, to o gigawat mniej, który można wykorzystać na cokolwiek pożytecznego – stwierdził zastępca gubernatora Banku Kanady.

Jego zdanie podziela Adrian Zandberg, lider partii Razem. Wczoraj opublikował na Facebooku post, w którym mocno krytykował technologię blockchain i kryptowaluty.

 Technologie mają koszty zewnętrzne. Rząd nie powinien zamykać oczu na to, kto je zapłaci. (…) Na komisji mówiłem o ukrytym koszcie kryptowalut, który płacimy wszyscy. To zmiany klimatu. Technologie działające na zasadzie proof of work pożerają ogromną i wciąż rosnącą ilość energii elektrycznej. Sam bitcoin konsumuje więcej prądu niż niejedno państwo na świecie. Promowanie rozwiązań pochłaniających absurdalną, nieracjonalną ilość energii jest wprost sprzeczne z dążeniem do gospodarki niskoemisyjnej. Znaczna część polskiej klasy politycznej ekscytuje się, patrząc na zyski ze spekulacji kryptowalutami. Niestety, na końcu tego równania jest katastrofa klimatyczna. Na własne życzenie

– napisał.

Czy krytycy BTC mają rację?

Czy jednak krytycy BTC mają rację? Bardzo często pomijają w swoich opiniach to, że kryptowaluty korzystają też z Proof-of-Stake, alternatywnego algorytmu kopania. Jak twierdzi np. Carl Beekhuizen z Ethereum Foundation, nadchodząca aktualizacja sieci ETH do Ethereum 2.0 przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii przez blockchaina o 99.95%. Sprawi też, że łańcuch nie będzie już „pożerał tyle mocy co całe kraje”.

W sumie Proof of Stake Ethereum zużywa zatem coś rzędu 2,62 megawata. Nie jest to skala krajów, prowincji, czy nawet miast, ale małego miasteczka (około 2100 amerykańskich domów)

– stwierdził.

Do tego nawet obecne kopalnie BTC korzystają z OZE. Szacuje się, że ok. 70 proc. coinów w sieci BTC jest kopana w ten sposób. Można wręcz uznać, że Bitcoin zachęca do korzystania z OZE, bowiem gwarantują one dostęp do tańszego prądu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności