za
bank-of-canada

Bank Kanady o Bitcoinie

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

 

„Bank Kanady uważnie przygląda się zagrożeniom stwarzanym przez nowe formy pieniędzy elektronicznych” – takimi słowami rozpoczyna się opublikowane wczoraj, najnowsze oświadczenie centralnego banku tego kraju.

 

Treść oficjalnego pisma wystosowanego przez bank została oparta na komentarzu wiceprezes tej instytucji, Carolyn Wilkins, którego udzieliła na konferencji „Money in a Digital World” (Pieniądze w cyfrowym świecie) na Uniwersytecie Wilfrid Laurier w miejscowości Waterloo, w stanie Ontario.

 

Podczas swojego przemówienia Wilkins zwracała uwagę na dwa odmienne, istniejące obecnie rodzaje elektronicznego pieniądza – te określone w walutach narodowych, wspierane przez ich emitenta (w tym miejscu wiceprezes posłużyła się przykładem środków zgromadzonych na kontach serwisów oferujących usługi płatnicze typu PayPal, a także samymi kartami płatniczymi) oraz kryptowaluty nie posiadające emitenta, takie jak bitcoin.

 

Wilkins analizowała potencjalne zagrożenia, ale także korzyści płynące z kryptowalut, dodała jednakże że należy rozpatrywać je w ograniczonej skali gdyż ani bitcoin, ani inne tego rodzaju waluty, nie przedostały się jeszcze do głównego nurtu. Z tego samego powodu nie stanowią one jeszcze poważniejszego zagrożenia dla stabilności finansowej Kanady, zaś sami Kanadyjczycy nadal zdecydowanie chętniej korzystają z tradycyjnych form płatności, jak kardy debetowe czy gotówka. Wilkins sprecyzowała jednak, że obecny stan rzeczy może ulegać dynamicznym zmianom:

 

Pieniądze i technologie płatności rozwijają się w błyskawicznym tempie, dlatego Bank Kanady z bliska przygląda się rozwojowi wydarzeń.

 

Wilkins przyznała, że zdecentralizowane waluty cyfrowe stanowią alternatywę dla wielu obecnie rozpowszechnionych platform płatności, to jednak samo w sobie stwarza dodatkowe niebezpieczeństwa:

 

Ludzie korzystający z tego typu technologii powinni być świadomi ryzyka związanego z zaufaniem jakim obdarzają nieprecyzyjnie uregulowany system płatności cyfrowych, często posiadający ograniczone lub zerowe procedury ochrony konsumentów.

 

Według statystyk dostarczonych przez wiceprezes banku, na obecną chwilę płatności bitcoin akceptowane są przez około 340 kanadyjskich biznesów. W perspektywie całego świata, liczba ta oscyluje wokół 76 000.

 

Inne zestawienia cytowane przez panią Wilkins mówiły o średniej dziennej liczbie transakcji na poziomie 70 000, jednak to wartości z poprzedniego roku. Tak czy inaczej, jest to nadal mało imponująca statystyka w porównaniu do chociażby 21 milionów transakcji wykonywanych dziennie za pomocą kart debetowych i kredytowych, w samej tylko Kanadzie.

 

Głównymi przeszkodami w integracji nowego rodzaju płatności na szeroką skalę, są według Wilkins jej „poważne braki” w odniesieniu do zaspokojenia trzech podstawowych cech pieniądza jako: środka wymiany, środka przechowywania wartości oraz jednostki rozliczeniowej.

 

Wilkins zaznaczyła jednak, że ewentualna, choć jej zdaniem jeszcze mało prawdopodobna, szeroko rozpowszechniona akceptacja kryptowalut, mogłaby mieć poważne implikacje dla systemu finansowego Kanady:

 

W mało jeszcze prawdopodobnej sytuacji, w której to kryptowaluty byłyby powszechnie używane, znacząca proporcja transakcji ekonomicznych nie byłaby wyrażona w kanadyjskich dolarach, co ograniczyłoby zdolność banku centralnego do wpływania na aktywność makroekonomiczną kraju poprzez regulacje stóp procentowych.

 

Według niedawno wyrażonej opinii Banku Kanady, pokrywającej się ze stanowiskiem tej samej instytucji z maju tego roku, waluty cyfrowe posiadają potencjał do zrekonstruowania fundamentów architektury płatności na całym świecie. To, według banku, mogłoby wiązać się jednak z ryzykiem destabilizacji globalnego systemu finansów, jednakże tego rodzaju scenariusz w obecnej chwili pozostaje jedynie teorią.

 

W ich opinii nie zmienia to jednak faktu, że zarówno kanadyjski bank centralny, jak i inne tego typu jednostki, zmuszone będą w najbliższym czasie do realizacji złożonych procesów adaptacyjnych sprowokowanych przez ewolucję walut cyfrowych. Zmiany powinny obejmować modernizację posiadanej obecnie technologii oraz infrastruktury płatności, a także dokonywanie zmian proceduralnych. Wszystko to powinno być dodatkowo wsparte określonymi ramami legislacyjnymi ze strony ustawodawców.

 

Jak mówi jednak Carolyn Wilkins, należy pamiętać, aby realizując powyższe założenia, dać szansę rozwoju pozytywnym aspektom nowych technologii:

 

Bank Kanady pracuje obecnie nad bardzo wymagającymi zagadnieniami, dzięki którym będziemy w stanie wspierać korzyści płynące z innowacji, zachowując jednocześnie integralność kanadyjskiej waluty oraz systemu płatności, a w ostatecznym rozrachunku stabilności finansowej kraju.

 

Nas zastanawia jednak dlaczego pani Wilkins w swoim przemówieniu nie wspomniała o projekcie kryptowaluty MintChip z 2012 roku, za który odpowiadała kanadyjska mennica. MintChip, autorstwa brytyjskiego kryptologa, Davida Everetta, miał być swoistą konkurencją dla istniejącego już Bitcoina.

 

W przeciwieństwie do niego jednak, scentralizowana waluta o zamkniętym kodzie nie przypadła do gustu kanadyjskiemu społeczeństwu.

 

Co do samych zarzutów o ograniczone lub zerowe procedury ochrony konsumentów ze strony bitcoina, pani Wilkins wydaje się nie wzięła pod uwagę faktu, iż za jego funkcjonowanie nie odpowiada człowiek, ani też grupa ludzi, ale fundamentalne prawa matematyki i kryptografii. Te nie muszą podlegać żadnym regulacjom, ponieważ z ich strony zagrożenie oszustwa czy też sprzeniewierzenia środków po prostu nie występuje.

 

Na podstawie: www.bankofcanada.ca

 

Fotografia na licencji: Creative Commons

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności