Rosyjski bank centralny: trzeba ograniczyć rolę stablecoinów

2021-04-04 Prawo, podatki, księgowość Wiadomości

Rosyjski bank centralny chce przygotować swój krajowy rynek pod emisję cyfrowego rubla. Ponoć władze planują ograniczyć np. użycie stablecoinów w […]

Rosyjski bank centralny chce przygotować swój krajowy rynek pod emisję cyfrowego rubla. Ponoć władze planują ograniczyć np. użycie stablecoinów w rozliczeniach.

Bank centralny vs. stablecoiny

Według Interfax, Ivan Zimin, szef działu technologii finansowych banku centralnego, przemawiał na spotkaniu związanym z bankowością, jakie zorganizował Rosyjski Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców. Omówił na nim m.in. ustawę ogłoszoną 1 stycznia tego roku. Chodzi o pierwsza rosyjską ustawę dotycząca kryptowalut. Przypomnijmy, że zakazała ona używania kryptowalut w rozliczeniach. Zimin dodał, że to tylko „pierwszy krok”. Nowym celem będą ponoć stablecoiny.

– Najprawdopodobniej zrobimy drugi krok, ograniczając użycie [stablecoinów] do rozliczeń. To jest bardzo ważne. Rubel cyfrowy i ogólnie rubel [będą] oficjalnymi środkami płatniczymi. Wszystko inne – stablecoiny, niezabezpieczone prywatne kryptowaluty lub inne substytuty pieniądza – nie będą mogły być używane jako środek płatniczy – powiedział.

bank centralny stablecoinyCyfrowy rubel a stablecoiny firm

Bank centralny Rosji ma nadzieję, że wyda swoją cyfrową walutę już w przyszłym roku, a „prototyp” będzie gotowy do końca jesieni 2021 roku.

Sprawa stablecoinów może jednak wzbudzić w kraju sprzeczne reakcje władz i dużych firm. Przykładowo, bank Sberbank – przynajmniej częściowo należący do państwa rosyjskiego – niedawno ujawnił własne plany emisji swojego stablecoina.

Z kolei Anatolii Aksakov, szef komisji rynków finansowych Dumy Państwowej, stwierdził, że był „zaintrygowany” uwagami Zimina na temat stablecoinów, szczególnie w świetle projektu Sbierbanku, który ma wystartować przed końcem wiosny.

– Z mojej perspektywy potrzebujemy dyskusji z udziałem ekspertów technicznych, ekonomistów i bankierów [na temat regulacji stablecoinów] – powiedział.

Interfax zacytował również Aksakova, który wyjaśnił, że obowiązujące w Rosji ustawodawstwo nie klasyfikuje stablecoinów jako „walut cyfrowych”. Zamiast tego prawo uznaje je za „cyfrowe aktywa finansowe”, a zatem nie za nielegalną formę rozliczeń.

– Nie nazwałbym stablecoina kryptowalutą, gdybyśmy odwołali się do definicji zawartej w ustawie o cyfrowych aktywach finansowych. Tam cyfrowa waluta jest definiowana jako nieposiadająca żadnego zabezpieczenia. Z drugiej strony stablecoin ma zabezpieczenie, więc nie może być walutą cyfrową – powiedział Aksakov.

Tagi
bank centralny bank centralny stablecoiny cbdc Rosja rubel

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie
bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.