Bank Anglii planuje integracje z technologiami opartymi na blockchainie

2016-09-20 Biznes

Bank Anglii, choć jest instytucją wiekową i raczej konserwatywną, śledzi najnowsze trendy technologii finansowych. Należą do nich również kryptowaluty. Po raz […]

Bank Anglii, choć jest instytucją wiekową i raczej konserwatywną, śledzi najnowsze trendy technologii finansowych. Należą do nich również kryptowaluty. Po raz kolejny dał o tym znać, publikując dokument dotyczący planowanego unowocześnienia systemu RTGS.

 

 

Bank Anglii, choć jest instytucją wiekową i raczej konserwatywną, śledzi najnowsze trendy technologii finansowych. Należą do nich również kryptowaluty. Po raz kolejny dał o tym znać, publikując dokument dotyczący planowanego unowocześnienia systemu RTGS.

 

RTGS czyli Real-Time Gross Settlement jest systemem elektronicznych rozliczeń międzybankowych, z grubsza odpowiednikiem polskiego Elixira.

RTGS jest bardzo ważnym elementem brytyjskiego systemu finansowego. Jego krótka awaria w 2014 roku spowodowała poważne perturbacje i spore straty. W ciągu doby przez system przechodzi około pół tryliona funtów, ta nieprawdopodobna suma odpowiada dla przykładu grubo ponad połowie rocznego produktu krajowego Polski. Jak nietrudno się domyśleć, podstawową cechą takiego systemu musi być niezawodność. W związku z tym raczej unika się stosowania w nim najnowszych, jeszcze niesprawdzonych technologii.

Z drugiej strony rozwój RTGS musi odpowiadać na pojawiające się potrzeby rynku. Bank Anglii chce dać szerszy dostęp do systemu, korzystać by miały z niego nie tylko banki, ale także duży i średni biznes. Oprócz tego celem jest zapewnienie współpracy RTGS z nowymi typami systemów rozliczeniowych:

„[System] powinien być zdolny do wymiany danych z szeregiem nowych technologii używanych w sektorze prywatnym, włączając w to rozproszone rejestry, jeśli/gdy osiągną one masę krytyczną”, czytamy w informacji.

Najbardziej znanym i największym rozproszonym rejestrem używanym w sektorze prywatnym jest łańcuch bloków Bitcoina, który notabene nie osiągnął jeszcze masy krytycznej czyli masowej akceptacji. Możemy więc speulować, że Bank Anglii nie wyklucza w przyszłości bezpośredniego sprzężenia angielskiego systemu rozliczeniowego z np. kryptowalutami lub po prostu z innymi systemami opartymi na blockchainie. Nie należy co prawda wyciągać z tego wniosku, że sam RTGS będzie oparty na łańcuchu bloków, informacja Banku Anglii nie daje ku temu żadnych podstaw. Z drugiej strony łańcuch dobrze spełnia inne wymagania stawiane przed tym systemem, jest mianowicie wysoce odporny na ataki zarówno kryptograficzne jak i typu DoS, oraz na awarie sprzętowe. Nowa wersja systemu zapowiadana jest na rok 2020 i póki co nie wiadomo jakie technologie staną się jej rdzeniem.

 

Fotografia na licencji Creative Commons: Flickr.com

Tagi
bank Bank Anglii Bank of England bitcoin Blockchain btc

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.