za
fraudalert

Bądź mądry przed szkodą czyli sprawdź komu powierzasz swoje bitcoiny

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

W branży kryptowalutowej, tak jak i w każdej innej, również znajdziemy nieuczciwe serwisy/firmy, które powstają wyłącznie w celu wyłudzenia bitcoinów. Po czym poznać, że serwis może być oszustwem?

 

 

 

W branży kryptowalutowej, tak jak i w każdej innej, również znajdziemy nieuczciwe serwisy/firmy, które powstają wyłącznie w celu wyłudzenia bitcoinów. Po czym poznać, że serwis może być oszustwem?

 

Przeszukujemy Internet

Dobrym początkiem naszego audytu będzie wizyta na stronie badbitcoin.org, na której możemy sprawdzić czy dana firma nie znajduje się na czarnej liście. Serwis zbiera wszelkie doniesienia użytkowników dotyczące nieuczciwych firm bitconowych które zostają weryfikowane. Lista jest całkiem spora, co powinno uzmysłowić nam skalę problemu oraz uruchomić czujność.

 

Kolejnym krokiem który możemy wykonać jest sprawdzenie informacji o danym serwisie w wyszukiwarce. Polecamy frazy typu:

 

“FirmaXYZ scam”, “FirmaXYZ review”, “FirmaXYZ fraud”

 

Dzięki temu możemy dotrzeć do np. for dyskusyjnych, gdzie znajduje się najwięcej opinii i ostrzeżeń o nieuczciwych firmach. Warto przeszukać też forum bitcointalk.org lub forum.bitcoin.pl.

 

Sprawdźmy też czy firma posiada siedzibę, czy jest faktycznie zarejestrowana jako firma, jak długo funkcjonuje.

 

Serwisy największego ryzyka

 

 

1. Firmy inwestycyjne / piramidy finansowe

Serwisy inwestycyjne oraz piramidy finansowe stanowią największy odsetek czarnej listy. Stanowią grupę największego ryzyka. Są też najbardziej atrakcyjne dla młodych, niedoświadczonych i naiwnych inwestorów.

 

Pierwszym sygnałem który powinien nas zaalarmować, to gwarantowany wysoki procent zwrotu. Jeśli firma oferuje kilkadziesiąt/kilkaset procent zysku to można na 99.99% uznać to za oszustwo. Trzymajmy się też z daleka od wszelkich piramid finansowych gdzie zawsze panuje zasada “ostatni gasi światło”, czyli odchodzi z niczym. Pamiętajmy, że każda piramida finansowa zawsze jest oszustwem, finansowe perpetuum mobile nie istnieje i istnieć nie może. Jeśli firma oferuje zysk od każdej osoby którą namówisz do przyłączenia się do “gry”, trzymaj się od tego z daleka.

 

Aby ktoś zarobił, ktoś musi stracić, pieniądze nie biorą się znikąd a możesz być pewny, że założyciele piramidy nie będą tymi co stracą…. Nie łudź, się, że wszystko jest dobrze skoro dostajesz dywidendy, najczęściej organizatorzy piramidy znikają nagle w “tajemniczych okolicznościach” razem z bitcoinami.

 

Jeśli liczymy na szybki i łatwy zarobek lepiej jest oddać bitcoiny które chcemy zainwestować na cele charytatywne, przynajmniej będzie z nich jakiś pożytek.

 

Mining, udziały oraz sprzedaż mocy obliczeniowej i sprzętu 

 

Kolejnymi serwisami z grupy największego ryzyka są wszelkiego rodzaju firmy oferujące udziały w kopalniach bitcoina, moc obliczeniową w chmurze czy też same urządzenia do miningu.

 

Pierwsze co powinniśmy sprawdzić to reputacja danej firmy oraz jak długo istnieje. Jeżeli firma oferuje udziały lub moc obliczeniową na atrakcyjnych warunkach to sprawdźmy czy warunki te są realne. Do tego przydadzą nam się różnego rodzaju kalkulatory miningu (zobacz nasz poradnik). Jeśli dojdziemy do wniosku, że firma która oferuje podejrzanie duże zyski, działa na darmowym prądzie a nawet dopłaca do interesu, trzymajmy się od niej z daleka.

 

W przypadku firm oferujących urządzenia do miningu a szczególnie preordery na takie urządzenia (kupno jeszcze nieistniejącego urządzenia), których wydajność mocno przekracza wyniki najbardziej znanych producentów koparek, lepiej wstrzymaj się z zakupem.

 

Nawet jeśli firma już wcześniej wywiązała się zobowiązania i dostarczyła koparki wcześniejszej generacji, może po prostu zbankrutować, dlatego powinniśmy unikać zamówień typu pre-order. Kupujmy tylko urządzenia które faktycznie istnieją a ich istnienie jest potwierdzone przez innych użytkowników np. na forach dyskusyjnych.

 

Znikające portfele bitcoinowe WWW

 

Nierzadko zdarza się, że skuszeni wygodą i dostępnością do portfela wybieramy portfel online, czyli w postaci serwisu WWW przechowującego nasze bitcoiny. Oczywiście nie, ma w tym nic złego pod warunkiem, że nie przechowujemy tam dużych kwot, oraz co najważniejsze, że serwis jest godny zaufania. Istnieje wiele portfeli onine które działają od lat i cieszą się dobrą reputacją. Niestety są też takie, które pojawiają się nagle i równie szybko znikają… z bitcoinami ich użytkowników. Zanim wpłacisz gdziekolwiek swoje bitcoiny sprawdź, jak długo działa dany serwis, jakie ma opinie i czy jest powszechnie znany wśród społeczności bitcoinowej. Warto też poszukać serwisu z funkcją Multisign, czyli podpisywania transakcji wieloma kluczami, z których Ty posiadasz przynajmniej jeden. W tym przypadku serwis nie będzie mógł dysponować Twoimi Bitcoinami bez Twojego klucza.

 

Pamiętaj, że jeśli jesteś nowy w świecie kryptowalut zawsze możesz zapytać o daną firmę/serwis na forum.bitcoin.pl

 

Fotografia: na licencji Public Domain – Pixelbay.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności