za
Australia-Sydney-2

Australijska Komisja ds. Papierów Wartościowych i Inwestycji o Bitcoinie

Nexo Earn Aplikacja

 

Australijska Komisja ds. Papierów Wartościowych i Inwestycji (Australian Securities & Investments Commission – ASIC) opublikowała swoje oficjalne stanowisko odnoszące się do prowadzonego aktualnie na zlecenie australijskiego senatu, dochodzenia w sprawie kryptowalut.

 

Jedna z podstawowych konkluzji jaka wynika z opublikowanego raportu komisji, to stwierdzenie, iż waluty cyfrowe nie spełniają kryteriów pozwalających traktować je jako „produkt finansowy” – takie postawienie sprawy oznaczać będzie brak konieczności ubiegania się o licencje wydawane przez wymienioną komisję ze strony biznesów oferujących usługi pośrednictwa w handlu kryptowalutami – np. giełd wymiany walut cyfrowych lub operatorów bitomatów.

 

W opinii ASIC waluty cyfrowe nie pasują do prawnych definicji ‘produktów finansowych’ jak wynika z ustawy o spółkach, a także ustawy ASIC. Przemysł zachowuje ten sam punkt widzenia. Wynika z tego, iż podmioty obsługujące platformy sprzedaży walut cyfrowych, udzielające rad w kwestii tychże walut czy też pośredniczące w ich wymianie, nie oferują usług finansowych. Jednakże, niektóre zastosowania walut cyfrowych mogą zostać potraktowane jako produkty finansowe” – głosi jeden z akapitów oświadczenia australijskiej komisji.

 

Do tych zastosowań komisja zalicza między innymi usługi powstałe w wyniku rozszerzenia oferty produktowej dokonanego przez podmioty dotychczas licencjonowane jako ‘oferujące usługi finansowe’, a także jednostki pośredniczące w transferze kryptowaluty będącej zapłatą za zakupione dobra czy usługi. Funkcjonowanie tego rodzaju podmiotów regulowane będzie w oparciu o dotychczasowe przepisy.

 

Prowadzone od października tego roku dochodzenie, zostało zapoczątkowane na wniosek senatora Australijskiej Partii Pracy, Sama Dastyari. Swoją decyzję argumentował on wtedy m.in. w tego rodzaju sposób:

 

Faktem jest, iż sektor bankowy nie może zachowywać się jak banda strusi, chowając swoje głowy w piasek i udając że owe waluty cyfrowe to nie rzeczywista rzecz, która zmierza w ich kierunku – one są rzeczywiste. Zbyt często przekonujemy się o skłonności sektora bankowego, w wyniku której próbuje on udawać, że nie dostrzega otaczającego go postępu, starając się przez to utrzymywać swoją dotychczasową pozycję rynkową.

 

Senacka komisja stoi teraz przed nie lada wyzwaniem – jak dostosować realia nowej technologii do starego, często zbyt przestarzałego prawa. Nie ona jedyna z resztą – z podobnego rodzaju problem zmaga się także wiele innych państw i ich legislacji.

 

Publikacja pełnego raportu komisji w tej sprawie przewidywane jest na marzec nadchodzącego roku.

 

 

Fotografia na licencji Creative Commons: flickr.com

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności