za
nbp cbdc

Australia nie chce emitować CBDC

2020-09-17
Wiadomości
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

W przeciwieństwie do Chin, Szwecji czy Kanady Australia niechętnie myśli o emisji CBDC. “Nie ma potrzeby korzystania z cyfrowej waluty banku centralnego w Australii” – twierdzi bank centralny kraju.

Australia a CBDC

australia cbdcPodczas gdy inne kraje coraz mocniej interesują się CBDC, Australia chce przeciwstawić się temu trendowi.

Według lokalnych doniesień prasowych z 17 września, Reserve Bank of Australia (RBA) przyjęło ostrożną i sceptyczną postawę wobec CBDC oraz stablecoinów z sektora prywatnego.

RBA nie uważa, że ​​obecnie emisja CBDC w Australii ma jakikolwiek sens.

Co więcej, podczas gdy wykorzystanie gotówki w transakcjach na świecie znacznie spada, Australijczycy nie rezygnują z banknotów. Znacznie różnią się na tym polu od np. Szwedów. Mało tego, w czasie pandemii COVID-19 popyt na gotówkę jeszcze wzrósł. W związku z tym RBA zobowiązało się do dalszego zapewniania dostępu do banknotów „tak długo, jak Australijczycy będą chcieli ich używać”.

Świat uważa inaczej

W raporcie banku centralnego przeanalizowano jednak inicjatywy dot. CBDC podejmowane w Szwecji, Kanadzie i Chinach.

W przypadku Szwecji RBA zauważyło, że spadek wykorzystania gotówki w tym kraju był już widoczny od kilku lat, co skłoniło Riksbank do opracowania i przetestowania e-korony.

Z kolei Kanada przewiduje dwa scenariusze, w których emisja CBDC mogłaby stać się korzystna – nagły spadek wykorzystania gotówki w codziennych transakcjach lub zagrożenie dla polityki pieniężnej wynikające z obiegu cyfrowej waluty sektora prywatnego.

Jeśli chodzi o Chiny, RBA spekuluje, że bodźce stojące za już zaawansowanymi pracami dot. CBDC w tym kraju są powiązane z silną pozycją dostawców portfeli elektronicznych z sektora prywatnego, takich jak Alipay i WeChat Pay.

Dalej bank centralny dodał, że CBDC wiąże się z zagrożeniami. Obecnie banki pozyskują około 60 proc. środków z depozytów, z czego dwie trzecie to depozyty na żądanie. Utrata finansowania w postaci depozytów może skłonić banki komercyjne do większego polegania na finansowaniu z rynków akcji i rynków kapitałowych.

Co więcej, CBDC może zdaniem australijskich ekspertów zwiększyć prawdopodobieństwo runu na system bankowy w przypadku napięć finansowych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności