fbpx

Dołącz do naszej grupy dyskusyjnej na Telegramie

Blockchain

Audius chce zrewolucjonizować rynek muzyczny

Reading Time: 2 minutes Firma Audius w ramach akcji airdropa wysłała do swoich użytkowników aż 8 milionów USD w postaci tokenów. O co chodzi w inicjatywie? Audius rozsyła tokeny […]

Reading Time: 2 minutes

Firma Audius w ramach akcji airdropa wysłała do swoich użytkowników aż 8 milionów USD w postaci tokenów. O co chodzi w inicjatywie?

Audius rozsyła tokeny

AudiusAudius może uchodzić na odpowiednik Spotify w świecie blockchaina. Teraz projekt rozprowadził po swojej sieci 50 milionów natywnych tokenów AUDIO artystom i słuchaczom. Dystrybucja nastąpiła wraz z uruchomieniem tokenów w sieci głównej Audiusa. Startup dodał, że 5 proc. początkowej podaży tokenu trafiło do „10 000 najlepszych artystów i fanów”.

Audius stara się w taki sposób nagradzać twórców muzyki i słuchaczy, dając im tym samym w przyszłości niejako prawo głosu w kwestii tego, jak protokół będzie ewoluował w kolejnych latach. Projekt przewiduje wykorzystanie technologii blockchain w celu zwiększenia przejrzystości i zmniejszenia liczby pośredników w całym łańcuchu dostaw muzyki.

Jednak natywny token ma obecnie tylko dwa zastosowania: umożliwia posiadaczom dostęp do ekskluzywnego kanału Discord i można go stake’ować w blockchainie (obecnie w ten proces zaangażowano 1,4 miliona AUDIO).

Jak działa sieć Audius?

Algorytm określający dystrybucję tokenów silnie faworyzuje artystów nad słuchaczami, przy czym większość tokenów przydzielono twórcom na podstawie liczby wygenerowanego przez nich zainteresowania projektem. Z kolei aż 40,6 proc. podaży tokena zostało przydzielone zespołowi Audius i doradcom projektu, którzy byli zaangażowani w jego powstanie.

W swojej białej księdze Audius krytykuje niejako, co warto dodać, istniejące dominujące, scentralizowane struktury dystrybucji muzyki w branży (wynika z tego, że chodzi np. o Spotify) i twierdzi, że stara się wykorzystać technologię blockchain do generowanie większych wypłat nagród samym twórcom. Chodzi też o to, aby zwiększyć przejrzystość wypłat dla muzyków, struktur praw do publikacji i innych kwestii licencyjnych powszechnych w tym sektorze rozrywkowym.

Od uruchomienia platformy, co miało miejsce we wrześniu ubiegłego roku, Audius przyciągał ponad 750 000 aktywnych użytkowników miesięcznie. Platforma zamierza w przyszłości obsługiwać stablecoiny innych firm. Audius planuje również ułatwić twórcom treści emitowanie „tokenów wykonawców” opartych na Ethereum (ETH) i zaoferować fanom inne tego typu wyjątkowe narzędzia.

Newsletter

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą politykę prywatności.