za
Athena

Athena potwierdziła plany zamontowania w Salwadorze 1500 bitomatów

2021-06-25
Bitcoin

Dostęp do BTC stanie się znacznie łatwiejszy w Salwadorze dzięki wprowadzeniu tam większej liczby bitomatów. Firma Athena potwierdziła właśnie swoje plany zamontowania w kraju aż 1500 tych urządzeń.

Athena wkracza na rynek Salwadoru

Amerykańska firma Athena zamierza zaopatrzyć rynek Salwadoru w aż 1500 bitomatów. Informacja została już  potwierdzona przez przedstawicieli firmy.

Proces montowania urządzeń rozpocznie się od instalacji kilkudziesięciu bitomatów. Firma z siedzibą w Chicago planuje zainwestować jednak aż ponad 1 milion dolarów w instalację “bankomatów z kryptowalutami”. Pierwsze urządzenia pojawią się w regionach, w których najczęściej mieszkańcy otrzymują przelewy z zagranicy.

Athena otworzy również nowe biuro w Salwadorze, które będzie pomagało w koordynowaniu działań firmy.

Spółka obsługuje obecnie tylko dwa bitomaty w Salwadorze: jeden na plaży El Zonte (w ramach eksperymentu o nazwie „Bitcoin Beach”), a drugi w El Tunco.

Dyrektor firmy na Amerykę Łacińską, Matias Goldenhörn, powiedział Reuterowi, że prezydent Salwadoru, Nayib Bukele rozpoczął ciekawy proces, w ramach którego jego firma ma teraz zamontować aż 1500 bitomatów. Jak dodaje, prace będą prowadzone etapami.

– Jesteśmy firmą prywatną i chcemy, aby nasz rozwój w kraju był zrównoważony – powiedział.

Już 17 czerwca Athena opublikowała pierwsze informację o swoich planach ekspansji w Salwadorze. Stało się to po tym, jak parlament uchwalił nową ustawę o ustanowieniu Bitcoina prawnym środkiem płatniczym.

Athena

Goldenhörn stwierdził, że model biznesowy firmy w Salwadorze prawdopodobnie będzie inny niż ten w USA, gdzie według Coinatmradar obecnie znajduje się łącznie blisko 20 tys. bitomatów.

– Na początek przywieziemy dziesiątki maszyn, (przetestujemy) jak wygląda model biznesowy w Salwadorze, który prawdopodobnie będzie nieco różnić się od tego prowadzonego w Stanach Zjednoczonych – powiedział Goldenhörn.

Kontrowersje

Plan adopcji Bitcoina w Salwadorze już spotkał się jednak z krytyką ze strony Banku Światowego, który odmówił pomocy krajowi w jego transformacji gospodarczej, powołując się na „niedociągnięcia w zakresie ochrony środowiska i przejrzystości” związane z BTC.

Z kolei jedna z partii opozycyjnych w kraju, Front Wyzwolenia Narodowego Farabundo Martí (FMLN), złożyła pozew do Sądu Najwyższego, twierdząc, że nowe prawo dotyczące Bitcoina może być niezgodne z konstytucją i szkodliwe dla kraju.

Polityk FMLN, Jaime Guevara, uważa, że nowe przepisy są „niezgodne z prawem”. Dodał, że skarga do sądu będzie przy okazji testem dla nowo mianowanych sędziów Izby Konstytucyjnej Sądu Najwyższego w kwestii ich niezależności.

Nie brak jednak także opinii osób, które twierdzą, że sprawa ma drugie dno. Gdyby adopcja BTC w Salwadorze powiodła się, po kryptowalutę mogłyby zacząć sięgać inne kraje z problemami inflacyjnymi. W pewnym sensie byłby to więc cios wymierzony w Stany Zjednoczone i w dolara, który jest fundamentem potęgi Waszyngtonu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności