za
Giełda kryptowalut AscendEX zhakowana. Skradziono aktywa o łącznej wartości 77 mln USD

Giełda kryptowalut AscendEX zhakowana. Skradziono aktywa o łącznej wartości 77 mln USD

Binance Launchpool

W niedzielę, 12 grudnia, giełda kryptowalut AscendEX ogłosiła za pośrednictwem Twittera, że doszło do naruszenia jej Hot Walletów. Deweloperzy platformy w sobotę odnotowali nieautoryzowaną serię wypływów środków. Firma zajmująca się bezpieczeństwem i audytem – Peckshield – wyceniła straty na około 77 mln dolarów.

Atak na gorące portfele AscendEX

W dniu wczorajszym giełda AscendEX potwierdziła, że doszło do naruszenia bezpieczeństwa na ich platformie. Sytuacja była spowodowana atakiem hakerskim, który dotyczył giełdowych Hot Walletów. Firma natychmiastowo przystąpiła do zabezpieczenia reszty środków i wdrożyła szereg procedur bezpieczeństwa, by objąć szczególną ochroną zimne portfele.

Zaatakowane zostały gorące portfele z sieci Ethereum, BSC (Binance Smart Chain) i Polygon. Najwięcej cyfrowych aktywów zostało skradzionych w postaci tokenów ERC20. Stanowiły one wartość około 60 milionów dolarów.  Pozostałe 9,2 mln USD zrabowano w tokenach BSC i 8,5 mln dolarów w Polygon. Łącznie straty wyniosły około 77 mln USD, jak donosi raport sporządzony przez Peckshield.

Giełda kryptowalut AscendEX zhakowana. Skradziono aktywa o łącznej wartości 77 mln USD

Oświadczenie od AscendEX

Giełda wystosowała na swoim profilu na Twitterze oświadczenie odnośnie całego zdarzenia. Deweloperzy poinformowali opinię publiczną o następnych krokach, jakie zamierzają podjąć w tej sprawie.

Co najważniejsze dla klientów firmy, Ascendex zwróci wszystkie środki stracone kryptowaluty swoim użytkownikom. Zadeklarowano takie działanie wobec każdej osoby, która poniosła stratę, ponieważ „aktywa, których to dotyczy, stanowią stosunkowo niewielki procent wszystkich aktywów giełdowych”. Giełda natychmiastowo przetransferowała niezagrożone aktywa do swoich zimnych portfeli na wypadek kolejnych ataków. Co więcej, na na razie zawieszono wszystkie wypłaty dla klientów giełdy.

Następnie giełda nawiązała już kontakt z odpowiednimi organami ścigania oraz firmami specjalizującymi się w cyberprzestępstwach. Wspólnymi siłami będą teraz próbować dociec, jak doszło do ataku i jak przechwycić stracone tokeny. Na pewno również dołączą wszelkich sił, by zablokować transfer tych środków pomiędzy innymi giełdami.

AscendEX (znana wcześniej jako BitMax) posiada swoją siedzibę w Singapurze. Jak podaje, obsługuje ponad milion klientów instytucjonalnych i detalicznych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 118,23 USD-0,40%
Ethereum logo
EthereumETH
3544,97 USD0,12%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,08%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
598,49 USD0,29%
Solana logo
SolanaSOL
134,65 USD-3,55%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3545,38 USD0,12%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,13%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD-0,45%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-2,39%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,98 USD-2,41%