za
strike argentyna

Argentyński bank centralny bierze pod lupę krypto-inwestorów

European Halving Party 2024

Argentyński bank centralny poprosił krajowe banki komercyjne o przekazanie mu danych o transakcjach przeprowadzonych przez klientów, którzy mogą używać kryptowalut.

Argentyński bank centralny chce danych krypto-inwestorów

Banco Central de la República Argentina (BCRA) zwrócił się do banków i firm związanych z fintechem o przekazanie mu danych „wielu graczy w systemie finansowym”, którzy mogą inwestować w kryptowaluty. Chodzi o dane o „operacjach przeprowadzanych przy użyciu Bitcoinów (BTC) i innych kryptowalut”.

Eksperci uważają, że obecnie w Argentynie aktywnych jest około 2 milionów użytkowników kryptowalut.

argentyński bank centralnyPróba regulacji rynku?

Możliwe, że powyższe jest wstępem do regulacji rynku kryptowalut. Jak sugeruje Cryptonews, bank “może patrzeć poza BTC i główne altcoiny i próbować zaatakować stablecoiny powiązane z dolarem”. Wskazują na to słowa menadżera wyższego szczebla z nieznanej z nazwy argentyńskiej giełdy kryptowalut, który zasugerował, że BCRA może chcieć wziąć po lupę także transakcje dokonywane za pomocą stablecoinów, takich jak Tether (USDT) lub DAI. Władza podejrzewa ponoć, że ​​niektóre osoby używają stablecoinów, aby obejść surowe limity dot. kupowania dolarów.

Może chodzić też o coś jeszcze innego. Rząd i BCRA toczyły w zeszłym roku przegraną wojnę z hiperinflacją. Wtedy też kwota wymiany fiducjarnego peso na dolara została ograniczona. Wydaje się, że niektórzy obywatele zwrócili się w stronę kryptowalut jako sposobu na obejście tych ograniczeń.

BCRA zażądała również danych od Argentyńskiej Izby Fintech, która reprezentuje szereg firm związanych z kryptowalutami i fintechami, i chce informacji o firmach świadczących usługi przechowywania kryptowalut lub usługi z rynku inwestycji, a także organizacji związanych z wydobyciem kryptowalut.

Działania Argentyny wpisują się niejako w to, co dzieje się teraz w Turcji. Ankara postanowiła bowiem zakazać dokonywania transakcji za pomocą kryptowalut. Eksperci uważają, że to także sposób na ochronę lokalnej waluty, która ucierpiała w wyniku hiperinflacji. Politycy w krajach, które posiadają słabnące waluty, widzą w BTC coraz większe zagrożenie. Z jednej strony pokazuje to siłę BTC, ale z drugiej jest pewnym zagrożeniem dla rozwoju rynku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności