za
15 aplikacji kryptowalutowych, które warto znać

15 kryptowalutowych aplikacji, które warto znać

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Do najpopularniejszych aplikacji kryptowalutowych należą te powiązane z giełdami. Zazwyczaj zostają one w pierwszej kolejności pobierane na komputer czy urządzenie mobilne przez osoby zaczynające swoją przygodę ze światem blockchaina. Wachlarz dostępnych aplikacji jest jednak dużo większy, a ich koncepcje skupiają się m.in. wokół bezpieczeństwa, dostarczania informacji, oszczędzania naszego czasu czy generowania pasywnego dochodu.

Stworzyliśmy listę interesujących aplikacji, na które warto zwrócić uwagę. Miłym akcentem w tym zestawieniu jest spora ilość polskich projektów, zyskujących międzynarodowe uznanie.

Binance

Binance to największa na świecie giełda kryptowalut o ugruntowanej pozycji. Posiada aplikację w wersji desktopowej i mobilnej, w której możemy handlować ogromną ilością par walutowych. Dostępne są tu zarówno kryptowaluty, jak i waluty tradycyjne (EUR, USD, itd). Po pobraniu aplikacji możemy w dowolnym momencie przełączać pomiędzy trybem Pro a Lite, zależnie od naszych potrzeb. Wersja Pro posiada zdecydowanie więcej funkcji, natomiast Lite sprawdzi się do podstawowych zadań lub np. przy ograniczonym łączu internetowym.

Aplikacja posiada również funkcję stakingu części przechowywanych tokenów. Dostępna jest również opcja Binance Pay, służąca do szybkich płatności przy użyciu kodów QR. Binance Pay akceptuje wiele sklepów, których listę znajdziemy pod tym linkiem. W przypadku jakichkolwiek problemów użytkownicy mają dostęp to supportu w postaci chatu 24/7.

15 aplikacji kryptowalutowych, które warto znać

Crypto.com

Crypto.com to aplikacja mobilna o bardzo przejrzystym interfejsie. Służy przede wszystkim do handlu kryptowalutami, jednak posiada też wiele innych możliwości. Za jej pośrednictwem można między innymi stakować wybrane kryptowaluty. Crypto.com oferuje również opcję karty płatniczej z atrakcyjnym programem cashback wypłacanym w CRO – natywnym tokenie aplikacji. Cashback zyskuje się także przesyłając środki do znajomych.

Twórcy oferują też korzystanie z usługi Crypto.com Pay, za pośrednictwem której można płacić w coraz większej ilości miejsc. W aplikacji da się również pożyczyć środki bez weryfikacji zdolności kredytowej. Jedynym warunkiem jest wpłacenie depozytu w postaci kryptowalut. Crypto.com oferuje również ciekawe bonusy za rejestrację dla nowych użytkowników.

15 aplikacji kryptowalutowych, które warto znać

GamerHash

GamerHash to ciekawa polska aplikacja (desktopowa i mobilna), o której istnieniu powinien wiedzieć każdy gracz lub posiadacz komputera z porządną kartą graficzną. Aplikacja wykorzystuje potencjał nieużywanej mocy obliczeniowej komputera do kopania kryptowalut. Zużywa jedynie nadwyżkę mocy, więc jej zainstalowanie w żaden sposób nie spowalnia pracy komputera, np. kiedy przeglądamy internet. Użytkownicy mają również możliwość wykonywania zadań w formule play-to-earn, by zdobyć natywne tokeny Gamercoin (GHX). W aplikacji możemy wyświetlić listę gier mobilnych, w których otrzymamy pieniądze za wykonanie określonych zadań.

Potencjalne zarobki można sprawdzić za pomocą kalkulatora na stronie Gamerhash. Zarobione kryptowaluty można wymieniać na gry, dodatki do nich oraz karty podarunkowe w sklepie aplikacji, a także przesłać do swojego portfela lub wymieniać na waluty FIAT.

15 aplikacji kryptowalutowych, które warto znać

SatsBack

SatsBack to aplikacja oferująca cashback za zakupy w setkach popularnych sklepów internetowych. To również kolejny polski projekt na naszej liście. Powinien się z nim zapoznać każdy, kto przynajmniej raz na jakiś czas korzysta z zakupów internetowych.

Korzystając z Sat Back otrzymujemy satoshi, czyli części bitcoina. Za jakiś czas, wraz ze wzrostem kursu BTC, może okazać się, że zwrot, który otrzymaliśmy pokrywa całą kwotę zakupu. Przyjemna wizja, prawda? Cashback jest możliwy dzięki programom partnerskim. Aplikacja promuje określone firmy wśród swoich klientów, za co otrzymuje rabat, zwracany nam w kryptowalutach.

Lista sklepów z których można korzystać w ramach SatsBack jest naprawdę długa. Zawiera właściwie wszystko, po co udajemy się na wirtualne zakupy. Od dostawy jedzenia, przez ubrania i sprzęty do domu, kończąc na internetowych subskrypcjach i rezerwowaniu wakacji.
Aplikacja jest naprawdę warta sprawdzenia, ponieważ dzięki niej możemy otrzymywać “przy okazji” satoshi, bez inwestowania dodatkowych funduszy. Model ten może przekonać każdego sceptyka do zdobycia pierwszych kryptowalut.

15 aplikacji kryptowalutowych, które warto znać

Brave

Brave to przeglądarka internetowa dbająca o bezpieczeństwo użytkownika. Występuje w wersji na komputery i jako aplikacja mobilna. Blokuje, według preferencji użytkownika, wszelkie możliwe pliki cookie, moduły śledzące, reklamy czy złośliwe oprogramowanie. Jest też naprawdę szybka, ponieważ ogranicza całą niechcianą aktywność sieciową. Twórcy przeglądarki stawiają przede wszystkim na prywatność. Do przeglądania internetu mamy nawet możliwość otwarcia okna z obsługą sieci Tor.

Kolejnym niewątpliwym plusem jest możliwość zdobywania tokenów BAT przy okazji używania przeglądarki. Zyskujemy je za oglądanie reklam, ale tylko w momencie, gdy sami wyrażamy na to zgodę. W ustawieniach przeglądarki decydujemy, ile reklam chcemy widzieć w ciągu godziny (oczywiście możemy też nie widzieć żadnej). Tokeny możemy akumulować lub przekazywać w formie napiwków ulubionym twórcom.

Przeglądarka jest oparta na systemie Chromium, jest więc zbliżona w obsłudze do Google Chrome i jest intuicyjna dla większości użytkowników.

15 aplikacji kryptowalutowych, które warto znać

Coins

Coins jest polskim projektem stworzonym przez twórców Coinpaprika. Jest to naprawdę niesamowicie wygodna aplikacja mobilna typu all-in-one. Coins to przede wszystkim miejsce do wymiany i kupna kryptowalut, a także bezpieczny portfel non-custodial, obsługujący ponad 2000 projektów. Jest to także dobre narzędzie do przeglądania aktualności rynkowych i wyselekcjonowanych artykułów z serwisów takich jak Bloomberg czy CoinTelegraph.

Na ten moment w Coins znajdziemy informacje na temat ponad 3000 kryptowalut, łącznie z wykresami i oficjalnymi dokumentami projektu. Przy każdym projekcie możemy również podejrzeć co dzieje się w społeczności Reddita i Twittera nie wychodząc z aplikacji.

15 aplikacji kryptowalutowych, które warto znać

Telegram

Telegram to wieloplatformowy, prosty w obsłudze komunikator, który doskonale sprawdza się przy konwersacji większej ilości osób. Na tle innych popularnych komunikatorów Telegram wyróżnia się swoim podejściem do prywatności użytkownika. Kolejne niedawne poprawki w sposobie działania tylko umacniają jego pozycję wśród kryptowalutowej społeczności.

Sporo projektów kryptowalutowych, portali informacyjnych, cenionych analityków czy traderów, jednocześnie prowadzi aktywnie własne kanały dla swojej społeczności właśnie na Telegramie. Istnieje też sporo kanałów z botami, które przekazują decyzje handlowe inwestorów lub pokazują ruchy wielorybów na giełdzie.

Zapraszamy również na nasz kanał na Telegramie, gdzie regularnie udostępniamy analizy rynku.

15 aplikacji kryptowalutowych, które warto znać

Signal

Signal jest kolejnym komunikatorem, o którym musimy wspomnieć przy okazji tego zestawienia. Jest to w pełni prywatny komunikator, wykorzystujący szyfrowanie end-to-end w każdym rodzaju wiadomości. End-to-end, inaczej E2EE, jest systemem, w którym tylko osoby komunikujące się ze sobą są w stanie przeczytać wiadomości. Nie ma możliwości by osoba trzecia miała wgląd w konwersację, w tym również administratorzy Signala. Nie przechowują oni naszych wiadomości i nie są w stanie ich nikomu przekazać. Jest to zdecydowanie najlepszy wybór, gdy chcemy przesłać poufne informacje.

Za pośrednictwem Signala można dokonywać płatności w kryptowalucie MobileCoin, której deweloperzy również stawiają na prywatność. Szczegółowe porównanie wielu aspektów składających się na poufność danego komunikatora można znaleźć w przejrzystej tabeli pod tym adresem.

15 aplikacji kryptowalutowych, które warto znać

Cryptiony

Cryptiony, czyli kolejny polski projekt w naszym zestawieniu. Jest to aplikacja desktopowa, która automatyzuje rozliczenia podatku związane ze sprzedażą kryptowalut. Poczynione transakcje można w prosty sposób wprowadzić do aplikacji dzięki integracji z giełdami lub, w przypadku braku integracji, zrobić to ręcznie. Dzięki temu zyskujemy wgląd do wszystkich transakcji, ze wszystkich lat, w jednym miejscu. Cryptiony tworzy dla swoich użytkowników szczegółowy raport podatkowy, który następnie możemy użyć przy okazji składania PIT-38. Aplikacja zdecydowanie może pomóc zaoszczędzić mnóstwo czasu. Podstawowa wersja Cryptiony jest darmowa, a cena płatnej wzrasta adekwatnie do ilości transakcji FIAT.

15 aplikacji kryptowalutowych, które warto znać

Metamask

MetaMask to bardzo popularny portfel służący do przechowywania i przesyłania kryptowalut opartych o Ethereum. Ponadto może wchodzić w interakcje z DApps’ami, takimi jak gry czy giełdy. Na ogromną popularność MetaMaska wpływ miała niewątpliwie integracja z giełdą Uniswap.

Aplikacja zawiera również usługę MetaMask Swaps, która przeszukuje zdecentralizowane markety w celu odnalezienia najlepszego kursu wymiany. Występuje w formie rozszerzenia do przeglądarki i jako aplikacja mobilna.

15 aplikacji kryptowalutowych, które warto znać

Phoenix

Phoenix jest prostym w obsłudze portfelem obsługującym płatności bitcoinem w sieci Lighting Network. Lightning Network to protokół warstwy drugiej, który ma za zadanie rozwiązanie problemu ze skalowalnością BTC oraz umożliwienie szybkich i tanich transakcji pomiędzy użytkownikami. Phoenix ma kilka plusów, które wyróżniają go na tle innych portfeli obsługujących LN. Jest to portfel typu non-custodial, czyli wymagający od użytkownika posiadania własnego klucza dostępu (private-key). Oznacza to, że jedynie my mamy dostęp do swoich środków, a zatem są one po prostu bezpieczniejsze. Przesyłanie środków za pomocą Phoenix’a może odbywać się zarówno za pomocą “faktur” sieci Lightning Network, jak i na adres BTC. W aplikacji otrzymujemy indywidualny adres przeznaczony jedynie do konwersji na adres LN.

15 aplikacji kryptowalutowych, które warto znać

ZenGo

ZenGo jest portfelem do przechowywania i handlu kryptowalutami. Zastosowano w nim ciekawe rozwiązanie jeśli chodzi o podejście do bezpieczeństwa. Jest to portfel typu non-custodial, jednak nie jest zabezpieczony frazą seed. Zamiast niej zostało zastosowane zabezpieczenie biometryczne. Aplikacja skanuje naszą twarz i komunikuje z serwerem potwierdzenie naszej identyfikacji. Twórcy deklarują również zastosowanie autorskiej technologii Chill Storage, która miałaby pozwolić na dostęp do środków nawet w przypadku, gdyby firma ZenGo przestała istnieć.
Aplikacja oferuje bonusy za pierwszą wpłatę środków, a także za transakcje osób zaproszonych przez nas do korzystania z portfela (1,25%). Za jej pośrednictwem można również stakować ponad siedemdziesiąt monet.

15 aplikacji kryptowalutowych, które warto znać

Atomic Wallet

Atomic Wallet to kolejny portfel typu non-custodial w tym zestawieniu. Zabezpieczony jest kluczem w postaci dwunastu słów, które musimy zapisać, a najlepiej przechowywać w bezpiecznym miejscu offline. Atomic Wallet obsługuje ponad 300 kryptowalut, a także umożliwia dodanie dowolnego tokena ERC20. Oferuje również błyskawiczne wymiany w ponad stu parach kryptowalutowych. Aplikacja oferuje dodatkowo swój autorski program lojalnościowy. Na podstawie ilości natywnych tokenów AWC, przechowywanych przez użytkownika, ustalany jest miesięczny próg cashbacku za korzystanie z usługi wymiany. Atomic Wallet jak wiele innych aplikacji oferuje usługi stakowania monet.

15 aplikacji kryptowalutowych, które warto znać

Celsius

Celsius reklamuje się sloganem “Unbank Yourself”. Zasady działania tej aplikacji DeFi zbliżone są bowiem do tradycyjnej bankowości, jednak tu korzyści dla klienta są na pierwszym planie. Użytkownicy lokują oszczędności w formie tradycyjnych kryptowalut (m.in. stablecoinów, cyfrowych odpowiedników walut FIAT) w aplikacji, adekwatnie do umieszczania pieniędzy na koncie bankowym. Otrzymują za to odsetki zależne od wielkości i długości lokaty. Kapitał jest pożyczany innym użytkownikom, od których z kolei to bank otrzymuje odsetki. Porównując ich wysokość nie jest trudno stwierdzić, która instytucja zagarnia więcej dla siebie. W przypadku Celsius najwyższe oprocentowanie lokaty sięga 17%, zamrożenie stablecoinów to około 10% APY rocznie. Co więcej, aplikacja wypłaca swoim użytkownikom aż do 80% dochodów.

15 aplikacji kryptowalutowych, które warto znać

Blockfolio

Blockfolio powstało już w 2014 jako jeden z pierwszych mobilnych trackerów portfolio. W 2020 roku zostało kupione przez giełdę FTX i pod taką nazwą znajduje się obecnie.
Aplikacja pozwala na zintegrowanie kont z różnych giełd i śledzenie cen w czasie rzeczywistym dla ponad 8 tysięcy projektów. Jednocześnie oferuje dostęp do wykresów świecowych, ksiąg zamówień i wiadomości na temat kryptowalut z serwisów takich jak CoinTelegraph czy CoinDesk.

Dzięki Blockfolio otrzymujemy dostęp do wszystkich informacji w jednym miejscu, dzięki czemu nie musimy przemieszczać się pomiędzy wieloma giełdami i portalami inwestycyjnymi. System alertów powiadamia użytkowników o zmianach cen czy istotnych wydarzeniach dotyczących wybranego projektu. Za pośrednictwem aplikacji można również handlować kryptowalutami i NFT, a także przenosić tokeny pomiędzy giełdami.

15 aplikacji kryptowalutowych, które warto znać

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności