za
antonopoulos

Andreas Antonopoulos o Bitcoinie przed australijskim senatem

1,5% dla maluszka

 

Słynny mówca, pisarz i ekspert ds. Bitcoina, Andreas Antonopoulos po raz kolejny zabrał głos w roli adwokata tej technologii. Tym razem chodzi o wystąpienie przed australijskim senatem w związku z toczącym się tam dochodzeniem w sprawie kryptowalut, mogącym mieć wymierny wpływ na ustanowienie ich legalnego statusu w tym kraju.

 

Na wstępie swojej wypowiedzi Antonopoulos odniósł się do dwóch pojęć w których Bitcoin reprezentuje, w jego mniemaniu, unikalne możliwości i szanse dla samej Australii. Były to:

 

  • konkurencyjność w płatnościach detalicznych, poprzez niwelację kosztów systemowych, którymi obarczeni są, między innymi, operatorzy kart kredytowych; połączona z jednoczesną poprawą bezpieczeństwa i prywatności konsumentów

 

  • strefa usług finansowych, dając Australijczykom możliwość rozszerzenia jej o ponad 2 miliardy osób z rejonów południowo-wschodniej Azji, obecnie nie posiadających lub też posiadających ograniczony dostęp do usług bankowych.

 

Antonopoulos podkreślał także szansę jaką otrzymuje w tym momencie Australia – szansę stania się, zarówno regionalnym jak i ogólnoświatowym liderem rozwoju nowej i niezwykle innowacyjnej technologii finansów.

 

Mówca zwracał uwagę na fakt, iż jeszcze do momentu wynalezienia bitcoina w 2008 roku, pojęcia takie jak bezpieczeństwo i decentralizacja wydawały się sobie przeciwstawne. Wynika to z faktu, iż tradycyjne modele finansów bankowości polegają na scentralizowanym modelu zapewniania wiarygodności i bezpieczeństwa.

 

Andreas zwrócił także naszą uwagę na fakt, iż wszelkie osoby znajdujące się w samym centrum takowego systemu posiadają ogromne, często wydaje się wręcz nadmiernie duże kompetencje, dlatego też powinny być one bardzo wnikliwie sprawdzane i podlegać surowym regulacjom i kontrolom. Nota bene, jak chyba wielu wiadomo, nie zawsze tak się jednak dzieje.

 

Bitcoin jest pod tym względem fundamentalnie odmienny, podkreślił Antnonopoulos. Model bezpieczeństwa Bitcoina jest z natury zdecentralizowany. Nie ma centrum z perspektywy sieci, centralnego zarządzania, koncentracji władzy, ani też osób na których musiałoby się opierać całe zaufanie.

 

W przypadku Bitcoina bezpieczeństwo jest wynikiem kooperacji tysięcy uczestników sieci, a nie funkcją pojedynczego autorytetu.

 

Wolność dostępu do sieci Bitcoin, jak mówi Antonopoulos, jest bodźcem dla wielu innowacji, tworzonych przez ludzi, którzy nie muszą w tym przypadku czekać na odgórne przyzwolenie na ich wprowadzanie – jak zaznacza, z podobnego typu zjawiskiem innowacyjności mieliśmy do czynienia przez ostatnich 20 lat w przypadku rozwoju technologii Internetu.

 

Takiemu obrazowi, Antonopoulos przeciwstawił scentralizowane sieci finansowe, podkreślając, że tego typu systemy, ze swojej natury, nie mogą być w pełni otwarte na innowacje i konkurencyjność.

 

Antonopoulos podniósł także popularne, jak zaznaczył – błędne przekonanie, że sam Bitcoin nie podlega regulacjom. Poszczególne aspekty jego funkcjonowania, są w istocie rzeczy, jak dodał, regulowane przez złożone matematyczne algorytmy. System opierający się na tego typu mechanizmach regulacji zapewnia, jak zaznacza Antonopoulos, otrzymywanie przewidywalnych, obiektywnych i wymiernych rezultatów:

 

„Algorytmiczna regulacja zastosowana w Bitcoinie oferuje pewność bez państwowych czy też geopolitycznych wpływów. W czasach bezprecedensowych wojen walutowych matematyczna neutralność to bezpieczna przystań.” – mówi Antonopoulos.

 

Andreas Anonopoulos zwrócił się także ze specjalnym przesłaniem do członków komisji australijskiego senatu, przestrzegając ich przed sięganiem w tym przypadku po klasyczne, scentralizowane rozwiązania:

 

Istnieje ryzyko, że wielu będzie starało się wprowadzić do tego nowego systemu walut cyfrowych znane już z przeszłości rozwiązania. Namawiam was do powstrzymania się przed pokusą, aby wprowadzać scentralizowane rozwiązania do tej zdecentralizowanej sieci. Centralizowanie bitcoina osłabia jego bezpieczeństwo, przytłumia jego potencjał innowacyjny i pozbawia go jego najbardziej rewolucyjnych i zarazem najbardziej obiecujących cech.

 

Centralizacja odbierze władzę ludziom, dając ją urzędnikom. Ochrona konsumentów nie zostanie osiągnięta poprzez usunięcie cech prywatności bitcoina – nie możemy chronić klientów poprzez odbieranie im możliwości do chronienia swojej własnej prywatności, a potem proszenie ich, aby zaufali tym samym pośrednikom, którzy zawiedli ich już tak wiele razy w przeszłości.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności