za
Konstantin Ordov

Rosja oczekuje “mody na stablecoiny”

Nexo Earn Aplikacja

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Anatolij Aksakow, członek rosyjskiej Dumy Państwowej i kluczowy polityk zajmujący się w Rosji kryptowalutami, powiedział, że Komitet ds. Rynków Finansowych Dumy oczekuje, że w 2021 r. może wzrosnąć zainteresowanie cyfrowymi walutami. Jednym z powodów ma być przegłosowanie w jego kraju nowej ustawy o kryptowalutach. Nowe prawo wchodzi w życie 1 stycznie 2021 roku. Przypomnijmy, że uchwalona w lipcu 2020 r. ustawa „O cyfrowych zasobach finansowych” zapewnia kryptowalutom status prawny, ale zakazuje ludziom używania kryptowalut takich jak Bitcoin (BTC) jako narzędzia płatniczego.

Anatolij Aksakow prognozuje przyszłość rynku kryptowalut

Według raportu państwowej agencji prasowej Parlamentskaya Gazeta z 21 grudnia, Aksakow powiedział, że spodziewa się, że wiele firm wyemituje własne stablecoiny:

„Wiele dużych firm prosiło nas o szybsze przyjęcie prawa i wiem, że zamierzają emitować stablecoiny”.

Oprócz prognozowania gwałtownego wzrostu emisji stablecoinów w Rosji, Aksakow wyraził również optymizm co do przyszłości cyfrowego rubla.

– Z mojego punktu widzenia, cyfrowy rubel jest jedną z przyszłych form naszego rubla i powinien przyczynić się do rozwoju rynku aktywów finansowych –  powiedział urzędnik.

Rosja a cyfrowe aktywa

Jak informowaliśmy wcześniej, rosyjski bank centralny oficjalnie ogłosił swoje plany emisji cyfrowej waluty banku centralnego 13 października 2020 r., twierdząc, że cyfrowy rubel będzie stanowić dodatkową formę pieniądza obok gotówki i tradycyjnych form cyfrowych walut.

Z kolei na początku grudnia członek zarządu Banku Rosji powiedział, że bank planuje zakazać prywatnym firmom oferowania stablecoinów wspieranych przez krajową walutę fiducjarną.

Rosja odważnie bierze jednak udział w wyścigu dot. emisji cyfrowej waluty banku centralnego. Podąża tym samym za Chinami, które już w 2021 r. mogą wyemitować cyfrowego juana. Już w styczniu także Europejski Bank Centralny ma dać zielone światło ekspertom, którzy mają pracować nad cyfrowym euro.

Co zaskakuje, USA dotąd nie pracują nad zdigitalizowaną wersją dolara. Szefostwo Fedu twierdzi, że tego typu działania nie są priorytetem władz.

Oficjalnie wiadomo już też, że nad e-złotym nie pracuje i nie planuje pracować NBP.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności