za
bank-2

Amerykański Departament Skarbu pochyli się nad problemem przemysłu kryptowalut z dostępem do usług bankowych

Nexo Earn Aplikacja

 

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych zamierza przedstawić rządowy punkt widzenia odnoszący się do kwestii problemu dostępu do instytucji finansowych (takich jak banki) wśród biznesów oferujących usługi finansowe (tzw. MSB – Money Services Business), w tym także operujących na kryptowalutach. Departament zapowiada w tej sprawie dyskusję przy okrągłym stole. Ma ona odbyć się w przyszłym tygodniu.

 

W rozmowach wezmą udział m.in.: przedstawiciele rządu, organów regulacyjnych, sektora bankowego i unii kredytowej, a także sektora usług finansowych.

 

Sprawą interesuje się także waszyngtońska grupa lobbystyczna optująca na rzecz Bitcoina, Chamber of Digital Commerce (Izba ds. Handlu Elektronicznego), która w związku z tym powołała specjalną grupę Financial Access Task Force – monitorującą sytuację dostępu do instytucji finansowych wśród biznesów powiązanych z technologią walut cyfrowych.

 

W związku z planowanymi rozmowami CDC pozyskuje obecnie dane oraz komentarze pochodzące z ww. sektora, które gromadzi w postaci ankiety skupiającej się na problemach z jakimi spotykają się firmy związane z kryptowalutami, chcące założyć, a także utrzymać założone już konto bankowe – bez względu na to czy klasyfikowane są one jako MSB czy też nie.

 

Kształtowanie relacji bankowych jest decydującym czynnikiem dla większości biznesów, nie tylko tych związanych z Bitcoinem oraz innego rodzaju walutami cyfrowymi i aktywami, dlatego problem ten ma bardzo istotne znaczenie dla przyszłego rozwoju całego ekosystemu kryptowalut. Jednakże, duża ilość tego rodzaju firm, nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ma dzisiaj problem z dostępem do wspomnianych już instytucji i oferowanych przez nie usług, zaś istniejące już konta bankowe wielu z nich są często zamykane bądź też blokowane przez same banki.

 

Według przewodniczącej grupy FATF, Carol Van Cleef, Chamber of Digital Commerce będzie chciało zwrócić szczególną uwagę przedstawicieli władz na tego rodzaju zagadnienia, podczas mających odbyć się niebawem rozmów:

 

Mamy nadzieję na rozwinięcie znacznie zdrowszego dialogu odnośnie walut cyfrowych wewnątrz systemu bankowego. Chcemy pracować nad tym, aby organizacje bankowe czuły się bardziej komfortowo z koncepcją walut cyfrowych, dzięki czemu nie będą one postrzegane w negatywnym świetle.

 

CDC regularnie pracuje także nad zwiększeniem świadomości oraz kompetencji firm z sektora kryptowalut dotyczących wymogów i procedur związanych z przepisami mającymi przeciwdziałać praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML / KYC itp.). Biznesy tego rodzaju, według przewodniczącej Van Cleef, często nie mogą poradzić sobie ze złożonością przepisów tego rodzaju prawa, a także prowadzeniem wymaganej na tej podstawie właściwej, szczegółowej dokumentacji (m.in. rejestracji klientów i przeprowadzonych transakcji).

 

Stosowanie się do przepisów to część tej gry” – mówi przewodnicząca, dodając następnie: „Edukowanie ludzi czym tak naprawdę jest podporządkowanie się prawu, jak je postrzegać oraz jak działać wewnątrz jego granic, będzie kluczem, aby tego rodzaju biznes, banki i organy nadzoru znalazły się po tej samej stronie barykady.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności