Pozostałe

Alipay i WeChat Pay będą obsługiwać cyfrowego juana

Coraz więcej wiemy nt. cyfrowego juana. Nowa chińska e-waluta ma ponoć współpracować z aplikacjami WeChat Pay i Alipay, które są […]

Data publikacji: 26 października 2020

bitbay

Coraz więcej wiemy nt. cyfrowego juana. Nowa chińska e-waluta ma ponoć współpracować z aplikacjami WeChat Pay i Alipay, które są zarazem częścią głównych sieci płatniczych w kraju.

Alipay i WeChat wesprą cyfrowego juana

alipayMu Changchun, szef instytutu badawczego Chińskiego Banku Ludowego, powiedział właśnie, że wspierany przez bank centralny cyfrowy juan będzie kompatybilny z głównymi portfelami płatności mobilnych, takimi jak WeChat Pay i Alipay.

Według doniesień South China Morning Post, Mu powiedział też podczas konferencji prasowej, że cyfrowy juan nie będzie konkurował z WeChat Pay i Alipay:

„Nie należą do tej samej kategorii [rzeczy]. WeChat i Alipay to portfele, podczas gdy cyfrowy juan to pieniądz w portfelu”.

Te ostatnie oświadczenie eksperta wydaje się zaprzeczać wcześniejszym doniesieniom, które płynęły z lokalnych źródeł, sugerującym, że Chiny mogą wprowadzić na rynek swoją cyfrową walutę jako alternatywę dla dwóch gigantów płatniczych z tego kraju.

Testy trwają

Cyfrowy juan jest obecnie dostępny na rynku, ale tylko dla ograniczonej liczby użytkowników. Ci mogą go testować za pomocą „ekskluzywnej” aplikacji mobilnego portfela. W jednym z największych testów pilotażowych władze lokalne przekazały 1,5 miliona USD w cyfrowych juanach 50 000 z 1,9 miliona osób, które zgłosiły się do programu.

Na konferencji Mu przyznał jednak też, że portfele mobilne dla cyfrowych juanów są związane z pewnym problemem i zarazem ograniczeniem. Tego typu oprogramowanie jest bowiem podrabiane. Ponoć, jak twierdził chiński ekspert, już teraz na rynku jest wiele sfałszowanych cyfrowych portfeli na juany.

Mu powiedział, że ograniczenie szkodliwego wpływu na rynek fałszywych portfeli będzie możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie zaangażowane strony, od banku centralnego po użytkowników, zastosują niezbędne środki ostrożności.

Dowiedzieliśmy się też, że cyfrowy juan działa w oparciu o scentralizowaną infrastrukturę, co ma odróżniać go od walut prywatnych, takich jak Libra Facebooka i Bitcoin (BTC).

Dziś jest jasne, że to Chiny mają największe szanse na emisję CBDC w krótkim okresie. Wyprzedzą więc USA, Rosję czy Unię Europejską.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion