za

Alior Bank uruchamia platformę blockchain

2019-06-18
Blockchain
1,5% dla maluszka

Alior Bank ogłosił wczoraj informację, która pozytywnie zaskoczy wszystkich fanów zdecentralizowanych rozwiązań. Instytucja uruchamia platformę dla swoich klientów, która jest oparta na blockchainie Ethereum. Ma  służyć do weryfikacji autentyczności dokumentów w formie cyfrowej, w ramach programu trwałego nośnika danych. Tym samym bank staje się jedną z pierwszych firm w Europie, która decyduje się na takie rozwiązanie.

Skąd w ogóle taki pomysł? Od trzech lat każdy bank w Polsce musi zapewnić swoim klientom tzw. trwały nośnik danych. Alior postawił jednak na innowacyjność i blockchain. Z platformy w celu weryfikacji dokumentów będą mogli skorzystać jednak ci klienci, którzy zadeklarowali wcześniej kontakt z bankiem drogą elektroniczną. Zyskują obie strony – zarówno na czasie, zaś sam bank na kosztach papieru, druku i wysyłki drogą pocztową.

Dalsze zalety

Platforma gwarantuje wszystkie zalety, jakimi cechuje się technologia blockchain. Wprowadzone do sieci dane są więc niezmienne. Mowa tu o dokumentacji banku, tj. regulaminach, tabelach opłat, itd. Same dokumenty nie będą jednak zapisywane na blockchainie Ethereum. Mają zostać opatrzone tzw. kryptograficznym znacznikiem czasu, który będzie umieszczony w sieci i pozwoli na weryfikację tego, czy dany dokument nie został zmodyfikowany i czy jest autentyczny. Zapewni to dalsze plusy: pełną transparentność i wiarygodność trwałego nośnika danych.

Alior Bank prowadzi program „Cyfrowy Notariusz”. W jego ramach eksperci banku od początku zeszłego roku pracują nad integracją z siecią Ethereum.

Oprócz tego, Alior Bank pracuje nad wykorzystaniem technologii sieci bloków np. przy rozliczaniu i kontroli transferów pieniężnych.

PKO BP

Warto odnotować tu także zeszłoroczne działania PKO BP z blockchainem w tle.

“Pierwszy etap wdrożenia technologii blockchain w Banku skupia się na udostępnieniu systemu pozwalającego na weryfikację autentyczności dokumentów bankowych, w tym regulaminów oraz taryf opłat i prowizji.

Nasi Klienci mają do dyspozycji system, który dzięki zaawansowanej matematyce i technikom kryptograficznym, pozwala na sprawdzenie aktualności i autentyczności danego dokumentu poprzez użycie unikalnego numeru HASH udostępnionego przez Bank. Korzystanie z tego rozwiązania jest bardzo proste dla użytkownika i stanowi niezaprzeczalną wartość dla wszystkich stron zaangażowanych w komunikację. Co więcej, stały dostęp do dokumentów publicznych takich jak regulaminy zapewniamy także osobom, które nie są już naszymi klientami”

– czytamy na www banku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności