Wiadomości

Alibaba i chiński operator portowy wykorzystają technologię blockchain, by stworzyć pierwszy na świecie „Cyfrowy Port”

Gigant e-commerce Alibaba wszedł we współpracę z największym chińskim operatorem portowym. Wraz z innymi podmiotami utworzą dedykowaną platformę opartą o […]

Data publikacji: 30 maja 2020

bitbay

Gigant e-commerce Alibaba wszedł we współpracę z największym chińskim operatorem portowym. Wraz z innymi podmiotami utworzą dedykowaną platformę opartą o blockchain, która umocni adopcję technologii w branży logistycznej.

Pierwszy na świecie Cyfrowy Port

28 maja, największy chiński operator portowy, China Merchants Port, zawarł umowę z gigantem e-commerce, Alibaba Group, i jego spółką zależną, Ant Financial. Umowa ta ma na celu rozwój platformy opartej na technologii blockchain, która będzie miała wiele różnych zastosowań.

Według lokalnych mediów, platforma pozwoli kupującym, sprzedawcom, firmom logistycznym, bankom, urzędnikom celnym i podatkowym na dokonywanie bezdotykowych cyfrowych transakcji eksportowych i importowych.

Firmy te będą promować integrację technologii blockchain w przemyśle portowym. Ich celem jest stworzenie pierwszego na świecie, opartego na blockchainie, Cyfrowego Portu.

Adopcja blockchaina w branży logistycznej

Opublikowany raport stwierdza, że port jest kluczowym elementem łączącym międzynarodowy łańcuch handlowy i logistyczny. Podkreślono w nim również potrzebę zastosowania systemu szybkiej wymiany danych przy pomocy technologii blockchain.

Dzięki realizacji projektu wszystkie strony mają nadzieję na „promowanie szybkich innowacyjnych rozwiązań i modernizacji modelu biznesowego portów” w Chinach.

Jing Xiandong, prezes Ant Financial Group, pochwalał zawarcie umowy, komentując:

„Blockchain będzie kluczową infrastrukturą służącą do przekształcenia handlu międzynarodowego i logistyki”. (…) Jako siła napędowa wielostronnej współpracy restrukturyzacyjnej, technologia Ant Blockchain będzie najlepszym rozwiązaniem”.

China Merchants Port posiada 50 portów w 26 krajach na całym świecie. Każdy z nich odgrywa kluczową rolę w światowym handlu.

Co jeszcze wydarzyło się w ostatnim czasie w Chinach?

27 kwietnia Przedstawiciele chińskiego rządu ogłosili utworzenie sieci usługowej bazującej na Blockchainie. Ma ona na celu pomoc w tworzeniu i uruchamianiu nowych aplikacji działających w oparciu o blockchain po jak najniższych kosztach. Usługa jest oficjalnie dostępna do użytku komercyjnego na całym świecie.

9 maja Cointelegraph poinformował, że chińska prowincja dołączyła do ekosystemu blockchaina, ogłaszając utworzenie transgranicznej platformy usług finansowych.

28 maja chiński parlament uchwalił nowy kodeks cywilny. Według nowych zasad własność internetowa i wirtualne waluty będą mogły być dziedziczone. Prawo wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 roku.

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion