AgeUSD uruchomi pierwszego stablecoina na Cardano (ADA)

2021-04-19 Wiadomości

Międzynarodowa blockchainowa firma Emurgo początkowo ogłosiła stablecoin AgeUSD w styczniu 2021 roku. Od tego czasu spółka zawarła partnerstwo między Fundacją […]

Międzynarodowa blockchainowa firma Emurgo początkowo ogłosiła stablecoin AgeUSD w styczniu 2021 roku. Od tego czasu spółka zawarła partnerstwo między Fundacją Ergo, Emurgo i Input-Output Global Charlesa Hoskinsona, spółką macierzystą IOHK.

Stablecoin AgeUSD będzie dostępny na Cardano, tuż po wprowadzeniu smart kontraktów.

Czy potrzebujemy kolejnego stablecoina?

Celem Emurgo jest zapobieganie wydarzeniom takim jak czarny czwartek MakerDAO, który pojawił się przez luki w jego mechanizmie kolateralizacji Dai. W wyniku masowej likwidacji większości skarbców Makera, w marcu 2020 roku około 4 miliony dolarów w Dai nie było w pełni zabezpieczone.

Tak zwana konstrukcja AgeUSD inspirowana protokołem „Staticoin” nie opiera się na zabezpieczonych pozycjach dłużnych (CDP).

Dzięki swojej konstrukcji, scenariusz, który wydarzył się w Czarny Czwartek nie jest możliwy dla protokołu AgeUSD. Bez CDP, nie mamy zdarzeń likwidacyjnych ani wymogu, aby użytkownicy wykonywali transakcje, aby zapewnić, że likwidacje faktycznie działają prawidłowo.

Stablecoin działa na blockchainie Ergo dążąc do zautomatyzowania jak największej liczby transakcji w ramach matematyki samego protokołu. Dostawcy rezerw płacą rodzimą walutę Ergo (ERG), aby wyemitować monety rezerwowe reprezentujące bazowe zabezpieczenie. Użytkownicy stablecoina mogą również wpłacać ERG do rezerw, aby wybić AgeUSD. Jest to dozwolone przez protokół tylko wtedy, gdy istnieje wystarczająco dużo rezerw powyżej jego współczynnika rezerwy. Podobną metodę stosują banki do pożyczania środków.

Partnerstwo Cardano umożliwi również wykorzystanie tokena natywnego ADA, jako zabezpieczenia do emitowania rezerw. Jednak potencjalnym minusem jest to, że stablecoin jest wspierany tylko przez te dwa aktywa, podczas gdy Dai jest wspierany przez wiele różnych kryptowalut.

AgeUSD wystartuje na Cardano, gdy ta wprowadzi aktualizację Alonzo wprowadzającą smart kontrakty napędzane Plutusem. Zgodnie z roadmapem, spodziewane jest to w drugiej połowie tego roku.

Aktualizacja ceny Cardano (ADA)

W miarę zbliżania się długo oczekiwanej aktualizacji, ceny ADA osiągają nowe szczyty. Ostatnie ATH miało miejsce w dniu 14 kwietnia i wyniosło 1,55 USD.

Jest to szósta największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej. W obiegu znajduje się 32 miliardy tokenów. Dogecoin zdołał na krótką chwile zepchnąć ADA z pozycji, ale moneta odzyskała już swoją pozycję na wykresach.

Tagi
ada AgeUSD Cardano dai Maker stablecoiny Staticoin USDT

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.