za

Afryka będzie miała swoją wspólną walutę

2020-01-05
Wiadomości

Afryka chce mieć swoje własne euro – wspólną walutę dla kontynentu. Jak na razie 9 krajów daje projektowi zielone światło. Jest też nazwa waluty – eco.

Zgodnie z deklaracjami, nowa wspólna waluta ma uwolnić Afrykę od powiązań walutowych z Francją i zastąpić zachodnioafrykańskiego franka. Co znamienne, gwarantem jej wymienialności ma być euro, a nie dolar.

Afryka będzie miała eco

Państwa Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) już pod koniec 2019 roku w nigeryjskiej Abudży podpisały deklarację dot. powstania nowej waluty eco. O sprawie piszą już kontynentalne media np. The Africa Report.

Afrykański dziennik w pierwszych dniach 2020 roku napisał też, że za projektem stoją w dużej mierze władze Ghany. Kraj ten nie jest członkiem Zachodnio-afrykańskiej Unii Ekonomicznej i Monetarnej. To jednak nie przeszkadza mu w byciu jedną z najsilniejszych gospodarek regionu.

Ghana przekonuje do swojej wizji polityków z innych krajów. W sumie już 9 państw jest gotowych do wprowadzenia eco, czyli wspólnej monety dla regionu. Poza Ghaną są to: Benin, Burkina Faso, Guinea-Bissau, Mali, Niger, Senegal, Togo i Wybrzeże Kości Słoniowej.

“Eco ma uwolnić Afrykę od powiązań walutowych z Francją i zastąpić zachodnioafrykańskiego franka”

– dodaje portal. Gwarantem wymienialności eco ma być euro, a nie frank czy dolar.

Forma eco

telefon-afryka-2Nie wiadomo jednak, jaką formę będzie miało ostatecznie eco. Czy będzie to waluta cyfrowa (oparta na blockchainie?), jedynie jednostka rozliczeniowa (coś na kształt Bankora, o którym to projekcie przed dekadami myślał John Keynes) czy waluta fiat pokroju własnie euro.

Cztery podstawowe kryteria, jakie musi spełnić każdy kraj, który chce mieć eco, to:

  • Jednocyfrowa stopa inflacji na koniec każdego roku.
  • Deficyt fiskalny nieprzekraczający 4% PKB.
  • Poziom finansowania deficytu budżetowego ze środków banku centralnego nieprzekraczający 10% wartości wpływów podatkowych.
  • Wartość rezerw pokrywająca koszt importu na okres co najmniej 3 miesięcy.

Afryka – mimo pozorów i stereotypów – to miejsce, w którym wiele osób, także w biedniejszych regionach, posiada smartfony, więc wprowadzenie tam cyfrowej waluty byłoby realnym pomysłem. Taka sytuacja bierze się na kontynencie w dużej mierze z tego, że banki nie posiadają na nim wystarczającej liczby oddziałów. Przesyłanie środków jest w Afryce możliwe głównie za pomocą takich platform jak np. Square Jacka Dorsey’a.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności