za
adopcja kryptowalut Chainalysis

Adopcja kryptowalut rośnie wg. Chainalysis o 880%

2021-08-19
Bitcoin
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Adopcja kryptowalut rośnie w bardzo szybkim tempie — według Chainalysis o 880% szybciej niż w zeszłym roku. Co ciekawe, prym na tym polu wiodą rozwijające się gospodarki .

Adopcja kryptowalut wg. Chainalysis

Według Chainalysis, globalna adopcja kryptowalut wzrosła aż o 880% w ciągu ostatniego roku. Głównie dzięki działalności handlowej P2P i charakterowi bitcoina, jako magazynu wartości wolnego od kontroli rządu. Kraje rozwijające się są bardziej przyjazne dla kryptowalut niż reszta świata. To wnioski, jakie płyną z analizy firmy.

Poniższy wykres pokazuje skalę sukcesu kryptowalut:

adopcja kryptowalut Chainalysis
Źródło: Chainanalysis

Według tegorocznego Global Crypto Adoption Index, Wietnam, Indie i Pakistan są krajami o najwyższym wskaźniku adopcji kryptowalut. W ubiegłym roku Indie i Pakistan nawet nie pojawiły się na liście, a Wietnam znalazł się dopiero na 10. miejscu.

Z kolei Rosja, Ukraina i Wenezuela — liderzy w 2020 roku — spadły w rankingu. Ukraina spadła na 4. miejsce, Wenezuela przesunęła się na pozycję 7., a Rosja spadła z pierwszej dziesiątki, schodząc na 18. miejsce w światowym rankingu. Chiny zniknęły z rankingu, co wydaje się logiczne, biorąc pod uwagę ostatnie działania władz tego kraju, które zakazały kopania kryptowalut.

adopcja kryptowalut Chainalysis
Źródło: Chainanalysis

Motorem zmian jest – według ekspertów firmy – handel P2P. Główną przyczyną tak nagłego zainteresowania obrotem BTC może być jednak też globalny kryzys finansowy i sposób, w jaki wpływa on na najbardziej pogrążone w depresji gospodarki. Znaczna liczba krajów na szczycie rankingu musiała zmierzyć się z ostrymi dewaluacjami swoich walut i przyspieszonymi procesami inflacyjnymi.

adopcja kryptowalut Chainalysis

Na froncie walki z inflacją

Dziś obywatele w krajach, gdzie występują poważne problemy inflacyjne, kupują kryptowaluty, bowiem te pozwalają im nie tylko zachować wartość ich oszczędności i stałych dochodów, ale też zarobić w czasie kryzysu, jaki obecnie ma miejsce. Stąd zapewne – głównie z powodu desperacji tych osób – nagła, rosnąca adopcja cyfrowych walut w tych regionach świata, gdzie covidowy kryzys uderzył najmocniej.

Do powyższego dochodzi dodatkowo inny aspekt. Kryptowaluty pomagają osobom bez kont w bankach wykonywać przelewy międzynarodowe, co także nie jest bez znaczenia.

Co teraz wydarzy się na rynku kryptowalut? Polecamy nowy odcinek KryptoRaportu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności