ABC Blockchaina – nowa książka dostępna za darmo

Blockchain

Na polskim rynku wydawniczym ukazała się nowa książka dotykająca technologii sieci bloków. “ABC Blockchaina” jest jednak pozycją wyjątkową. Jest bowiem dostępna za darmo.

Jeśli w temat kryptowalut wprowadzał was duet Szczepana Bentyna i Michała Grzybkowskiego, który napisał “Kryptowaluty.edu.pl”, potem sięgnęliście po bardziej naukowe “Bitcoin – płatnicze i inwestycyjne zastosowania kryptowaluty” Anny Iwony Piotrowskiej, a nadal zadajecie sobie pytanie: “czym jest ten cały blockchain?”, z pomocą śpieszy Krzysztof Bielecki.

Wiedza za darmo

Pozycja zyskała już rekomendację prof. Krzysztofa Piecha, który o “ABC Blockchaina napisał na swoim profilu na Twitterze:

“Kolejna, bardzo dobra (i najgrubsza;) – 740 stron) na polskim rynku książka na temat #blockchain.”

Poza obszernością (faktycznie, dziś to chyba najgrubsza książka o sieci bloków na polskim rynku) ciekawostką jest fakt, że publikacja jest dostępna za darmo. Była już rozdawana na sobotniej konferencji “10. urodzin Bitcoina” czy w innych miejscach w Polsce:

“Kilka egzemplarzy „ABC blockchaina” wylądowało partyzancko na półkach kawiarni Green Cafe Nero przy kinie Femina. Można się częstować. Półka będzie co jakiś czas uzupełniana. Uprasza się o branie po jednym egzemplarzu.”

„ABC blockchaina” teraz do zgarnięcia na OpenReaktorze w Warszawie!”

“Cieszy zainteresowanie książką “ABC blockchaina” w Toruniu. Kolejne dwa egzemplarze powędrowały do tamtejszej biblioteki.”

Dalsze “airdropy” można śledzić na koncie na Facebooku projektu. Jak to jednak w ogóle możliwe? Krzysztof Bielecki znalazł bowiem mecenasa, który sfinansował wydanie książki. Gdy nakład się wyczerpie, będzie poszukiwał kolejnego sponsora, który wyłoży pieniądze na druk kolejnej liczby egzemplarzy.

Sam autor pisze o książce tak:

Czym jest ów tajemniczy blockchain, o którym ostatnio tyle się mówi? Jak działa technologia, którą jedni demonizują, inni postrzegają jako narzędzie mające rozwiązać wszelkie problemy tego świata, a jeszcze inni po prostu próbują zrozumieć i okiełznać?

Jeśli nie wiesz, o co chodzi z Bitcoinem i Ethereum, jeśli słowa takie jak block time, hash, łańcuch bloków, PoW, PoS, czy klucz publiczny zupełnie nic Ci nie mówią, to świetnie – czeka Cię fascynująca podróż. Ale również wytrawni HODLerzy, znający ten świat od lat, nie będą się nudzić – niniejsza publikacja obfituje w rozmaite ciekawostki i informacje, które nietrudno było przeoczyć.

Podczas lektury dowiesz się, czym jest blockchain i jakie są jego możliwości, zrozumiesz, w jaki sposób działa ta technologia i jakie niesie ze sobą korzyści, poznasz kilka bardziej (i kilka mniej) znanych projektów, zapoznasz się z garścią historycznych ciekawostek, nauczysz się obsługiwać portfele kryptowalut, śledzić przepływ monet, poznasz różne mechanizmy konsensusu, kilka algorytmów kryptograficznych oraz szereg slangowych określeń. Dowiesz się też, co zrobić, by nie stracić pieniędzy, dlaczego anonimowość bywa złudna, czym są kanały stanu, inteligentne tokeny oraz wyrocznie, a także – co nie mniej ważne – rozbudzisz w sobie ciekawość, która zachęci Cię do dalszych poszukiwań na własną rękę.

Nie chciałem, żeby była to bardzo poważna książka pisana sztywnym językiem. Zależało mi na stworzeniu ciekawej i barwnej opowieści o blockchainie, która stanie się dla czytelnika wstępem do wspaniałej przygody…

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
abc blockchaina Blockchain książka

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.