za

96% wolumenu DeFi należy do Ethereum

2020-10-12
Ethereum
Binance Launchpool

Jak wynika z nowego raportu, prawie wszystkie transakcje zdecentralizowanych finansów (DeFi) są oparte na sieci Ethereum.

Ethereum dominuje DeFi

DappRadar, witryna, która klasyfikuje i śledzi zdecentralizowane aplikacje (dapps), opublikowała w tym tygodniu raport, który pokazuje, jak w trzecim kwartale tego roku, wolumen transakcji DeFi osiągnął 125 miliardów dolarów. Stanowi to wzrost o 113 miliardów dolarów od drugiego kwartału 2020 roku. 96% całkowitego wolumenu transakcji miało miejsce na blockchainie Ethereum.

Łączna wartość zablokowana w inteligentnych kontraktach (TVL) Ethereum również przekroczyła 10 miliardów dolarów. Według raportu w czołówce pod względem TVL znajduje się Uniswap, MakerDAO i Curve. Łączna wartość zablokowana w DeFi wynosi dziś 10,82 miliarda dolarów. W czerwcu było to tylko około 1 miliarda dolarów.

To pokazuje, w jaki sposób blockchain Ethereum zdominował rynek zdecentralizowanych finansów. Mimo że inne blockchainy próbują zgarnąć kawałek tortu, żaden z nich nawet nie zbliżył się do ETH.

Liczba dziennych aktywnych portfeli

Ethereum jest również liderem, jeśli chodzi o liczbę dziennych aktywnych portfeli – ponad 57%. Dzienne aktywne portfele TRONa w III kwartale stanowią 35%, a EOS 5%. Według DappRadar, w ciągu ostatniego dnia było około 17 000 aktywnych portfeli.

Raport zauważył, że największy wkład w protokół Ethereum w III kwartale miały Uniswap, Sushiswap, Balancer i Compound – które wygenerowały 56% aktywnych dziennych portfeli na Ethereum.

Protokół EOS również nabrał rozpędu w III kwartale. Defibox, Dmd.Finance i sieć DeFis generowały ponad 4300 aktywnych portfeli dziennie.

Szereg dappów Tron – w tym JUST, Zethyr Finance, Sun i SharkTron (dwa z nich zostały nazwane imieniem prezesa Tron, Justina Suna) – zaowocowały stworzeniem 32 000 aktywnych portfeli dziennie w III kwartale.

Ale dlaczego miał miejsce tak ogromny wzrost zainteresowania ekosystemem DeFi w III kwartale? Głównie za sprawą Yield Farmingu.

Wg. DappRadar, popularność yield farmingu eksplodowała dzięki zdecentralizowanym protokołom pożyczkowym Compound. Tylko w pierwszej połowie czerwca wolumen transakcji Compound osiągnął 4 miliardy dolarów.

W raporcie dodano, że duży wpływ na rozwój DeFi miał wzrost popularności DEXów Uniswap, a później SushiSwap. We wrześniu, kiedy Uniswap wypuścił swój token UNI, wygenerował wolumen warty 33 miliardy dolarów (60% całkowitego wolumenu transakcji DeFi).

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności