7 publicznych spółek posiadających najwięcej kryptowalut

Ciekawostki lark davis

W ciągu kilku ostatnich miesięcy pojawiło się coraz więcej informacji o inwestujących w kryptowaluty instytucjach. Prawdopodobnie był to jeden z […]

bitbay zonda

W ciągu kilku ostatnich miesięcy pojawiło się coraz więcej informacji o inwestujących w kryptowaluty instytucjach. Prawdopodobnie był to jeden z czynników napędzający trwający obecnie rajd.  Kilka dużych firm zakupiło Bitcoiny o wartości setek milionów dolarów, a zainteresowanie Bitcoinem wśród detalicznych inwestorów wzrosło do najwyższego poziomu od stycznia 2018 roku.  Dzisiaj przyjrzymy się się firmom, które gromadzą kryptowaluty – zarówno w imieniu inwestorów jako fundusze, jak i jako aktywa rezerwowe.

Grayscale

Grayscale Investments jest niewątpliwie jedną z najbardziej znanych firm w branży kryptowalut – i to nie bez powodu. Jako kryptowalutowy fundusz inwestycyjny, Grayscale za pośrednictwem kilku funduszy pozwala akredytowanym inwestorom uzyskać ekspozycję na Bitcoina i wiele innych cyfrowych aktywów. Dzięki temu jego klienci nie muszą sami bezpośrednio przechowywać i zarządzać swoimi aktywami.

Portfel Grayscale jest zdecydowanie największy spośród wszystkich instytucjonalnych platform inwestycyjnych. Aktualnie firma zarządza w Grayscale Bitcoin Trust, bitcoinami wartymi ponad 7,4 mld dolarów. W sumie, Grayscale Investments przechowuje 2% całkowitej podaży BTC. Akcje GBTC są obecnie notowane na OTCQX pod symbolem GBTC.

Barry Silbert, założyciel i dyrektor generalny Grayscale, jest (co nie jest wcale zaskakujące) szczerym zwolennikiem Bitcoina. Często podkreśla on jego osiągnięcia na swoim Twitterze

CoinShares

Kolejną publiczną firmą zarządzająca sporą ilością BTC jest CoinShares Group, jeden z pionierów inwestycji w aktywa cyfrowe.

Spółka jest powszechnie uważana za pioniera w branży i była pierwszą spółką, która wprowadziła regulowany fundusz hedgingowy BTC i produkt Bitcoin w obrocie giełdowym. Obecnie, CoinShares oferuje dwa produkty Bitcoin: Bitcoin Tracker One i Bitcoin Tracker Euro – oba z nich mogą być przedmiotem obrotu na XBT Provider AB.

Według stanu na listopad 2020 r. CoinShares zarządza kryptowalutami o wartości ponad 1 mld USD, w tym 69 730 BTC – warte w tym momencie nieco ponad 1 mld USD. Choć wyniki nie są tak imponujące jak blisko pół miliona BTC w Grayscale, inwestycje CoinShares nadal stanowią prawie 0,4% obecnej podaży Bitcoina.

„Widzimy ten poziom 1 miliarda dolarów jako potwierdzenie naszego przekonania, że Bitcoin i inne waluty cyfrowe mają ważną rolę do odegrania w portfelach inwestycyjnych”

– powiedział prezes CoinShares Jean-Marie Mognetti w ostatnim komunikacie prasowym.

MicroStrategy

Notowana na Nasdaq spółka MicroStrategy, przyjęła Bitcoina jako swój główny składnik aktywów rezerwowych.

W sierpniu i wrześniu firma produkująca oprogramowanie mobilne i oferująca usługi w chmurze zakupiła BTC o wartości 425 mln USD. Obecnie posiada co najmniej 38 250 BTC, co przekłada się na ponad pół miliarda dolarów.

W przeciwieństwie do innych dyrektorów generalnych, którzy zazwyczaj niechętnie mówią o swoich osobistych inwestycjach, Michael Saylor, dyrektor generalny MicroStrategy, podał do wiadomości publicznej, że osobiście posiada 17 732 BTC wartych ponad 270 milionów dolarów.

Jak wynika z danych z BitInfoCharts, Saylor znajduje się wśród 100 największych wielorybów – zakładając, że wszystkie jego aktywa znajdują się pod jednym adresem. Jest to coś niezwykłego jak na osobę, która jeszcze w 2013 roku twierdziła, że dni Bitcoina są policzone.

Galaxy Digital Holdings

Według bitcointreasuries.org kryptowalutowy bank Galaxy Digital Holdings posiada 16 651 BTC – warte obecnie nieco ponad 257 milionów dolarów.

Spółka została założona przez Michaela Novogratza w styczniu 2018 roku i współpracuje z krypto firmami, w tym Block.one i BlockFi. Novogratz jest mocnym zwolennikiem BTC. W kwietniu 2020 r. powiedział, że środki stymulacyjne związane z pandemią koronawirusa napędzają zainteresowanie kryptowalutami. Stwierdził, że teraz jest „moment” Bitcoina argumentując, że „pieniądze nie rosną na drzewach”.

Jednak później Novogratz stwierdził, że złoto jest bezpieczniejszym aktywem ze względu na mniejszą zmienność.

3iQ

Według Bitcointreasuries.org kanadyjska firma 3iQ posiada 8 295 BTC, o wartości nieco ponad 128 mln USD. Po kilku latach walki z organami regulacyjnymi, w kwietniu 2020 r. fundusz Bitcoin 3iQ został notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto (TSX). To umożliwiło Kanadyjczykom inwestowanie w Bitcoina za pośrednictwem menedżerów inwestycyjnych. Powiernikiem spółki jest giełda braci Winklevoss – Gemini.

We wrześniu 2020 r. ten fundusz BTC został notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Gibraltarze.

„Spodziewamy się, że fundusz ten będzie notowany na największych giełdach na całym świecie.Nasza wizja jest taka, aby był to największy regulowany fundusz Bitcoin na świecie”.

– powiedział prezes i CEO 3iQ Fred Pye.

3iQ stoi również za wspieranym przez dolara kanadyjskiego stablecoinem o nazwie QCAD, który rozpoczął działalność w lutym 2020 roku.

ETC Group Bitcoin ETP

Grupa ETC z siedzibą w Londynie w ramach swojego ETP zgromadziła 5 215 BTC, o wartości nieco ponad 80 milionów USD. Produkt był notowany na giełdzie Deutsche Börse’s XETRA w czerwcu 2020 roku. W marcu tego roku niemiecki regulator finansowy BaFin oficjalnie uznał kryptowaluty za instrumenty finansowe.

Po uruchomieniu BTCetc Bitcoin Exchange Traded Crypto (BTCE), Prezes Grupy ETC Bradley Duke powiedział:

„Przenosimy Bitcoina do głównego nurtu regulowanych rynków finansowych”.

Square Inc.

Square jest kolejną popularną firmą, która przyjęła Bitcoin jako aktywa rezerwowe.

Spółka, która została założona i jest zarządzana przez Jacka Dorseya, niedawno kupiła BTC warte 50 milionów dolarów. Ta inwestycja stanowi jeden procent wszystkich aktywów firmy. Square posiada obecnie 4709 BTC, a to z kolei odzwierciedla 0,025% podaży BTC.

„Ważniejsze od Square inwestującego 50 mm dolarów w #Bitcoin jest dzielenie się tym, jak to zrobiliśmy (żeby inni mogli zrobić to samo)”

– napisał Dorsey w swoim tweecie.

Tagi
Grayscale instytucje inwestycje instytucjonalne microstrategy Square

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.