Bitcoin Wenezuela

 

Październik w Wenezueli okazał się rekordowym miesiącem pod względem obrotu Bitcoinem. Tylko w ostatnim tygodniu października wartość tradingu wyniosła 1075 BTC. Według danych z narzędzia do monitoringu rynku Coin Dance, jest to najwyższa wartość zanotowana kiedykolwiek w tym kraju.

 

Łącznie 1075 BTC o wartość 7 mln USD zostało zakupionych w tym czasie tylko na platfomie Localbitcoins, umożliwiającej wymianę między użytkownikami prywatnymi. W przeliczeniu na bolivary, suma osiągnęła 1,6 miliarda VES. Dwa tygodnie temu liczba ta wynosiła 1,1 miliarda.

 

wenezuela localbitcoins

 

Powodów dla rekordowego zainteresowania Bitcoinem w Wenezueli jest kilka. Główne z nich to inflacja, problemy z zarządzaniem kapitałem i niedobory dewizowe w tym kraju. Wenezuelczycy w coraz większym stopniu interesują się kryptowalutami, upatrując w nich szansę na odzyskanie kontroli nad kapitałem.

 

Rząd jest zmuszony do przekonania obywateli do nowej kryptowaluty narodowej Petro, pomimo problemów z jej stabilnością. W minionym miesiącu, w Caracas został m.in. nałożony obowiązek płatności w tej walucie za opłaty paszportowe.

 

Ostatni czas jest wyjątkowo ciężki dla Wenezueli, również z uwagi na międzynarodową presję, jak chociażby sankcje dotyczące eksportu złota, nałożone przez USA.

 

W tym samym czasie, projekt Dash, zainicjował swój lokalny program wdrażania swojej kryptowaluty w firmach - Dash Text. Firma umożliwi sprzedawcom przyjmowanie płatności w kryptowalucie za pomocą kodu sms, nawet poprzez proste telefony komórkowe, bez potrzeby połączenia z internetem. Jest to dobrze przemyślana decyzja, wynikająca z faktu, że większość obywateli Wenezueli nie posiada smartfona.

 

Kierownictwo wcześniej twierdziło, że Wenezuela jest teraz drugim największym rynkiem Dasha, podczas gdy osobne kontrowersje koncentrują się na zarzutach, jakimi Petro plagiatował rozległe zasoby białej księgi aktywów. Pojawiają się głosy, że projekt upatruje swojej szansy w zdominowaniu tego rynku.

.