8urodziny

 

Dokładnie 9 lat temu, 3 stycznia 2009 roku, powstał pierwszy blok w sieci Bitcoin zwany „Genesis”

 

Sama koncepcja Bitcoina w obecnej formie powstała w 2008 roku a jej autorem jest skrywający się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto członek listy mailingowej metzdowd.com. To właśnie tam 31 października 2008 roku po raz pierwszy został opublikowany Manifest Satoshi Nakamoto opisujący już konkretne zasady działania sieci Bitcoin. Celem Satoshiego było stworzenie waluty zdecentralizowanej, niezależnej od banków i rządów.

 

Pierwszy blok „Genesis” nazywany jest też blokiem 0 pojawił się 3 stycznia 2009 i tą datę można uznać za narodziny obecnej sieci Bitcoin. 9 Stycznia powstała pierwsza wersja klienta Bitcoin w wersji 0.1 a pierwsza transakcja miała miejsce 12 stycznia.

 

Na początku bloki kopał Satoshi Nakamoto, niedługo później dołączył do niego Hall Finney oraz garstka osób. Z czasem krąg osób zainteresowanych projektem rósł. Kopać mógł każdy zwykłym klientem Bitcoin na domowym komputerze z wykorzystaniem procesora. Dziennie można było wykopać kilkaset a nawet kilka tysięcy BTC na jednym komputerze. Sam mining sprowadzał się wyłącznie do zaznaczenia odpowiedniej opcji w kliencie. 

 

Co ciekawe przez pierwszy rok sieć Bitcoina nie miała regulacji trudności (zobacz historyczną zmianę trudnści), nie było to jeszcze wtedy potrzebne z powodu bardzo małej ilości osób kopiących. Samoregulacja trudności została wprowadzona przez Satoshiego dopiero w lutym 2010 roku. Z tego powodu ciężko jest oszacować dokładną liczbę osób kopiących w ciągu pierwszego roku życia projektu, lecz było ich zapewne niewielu.

 

Aż przez 10 pierwszych miesięcy sam Bitcoin nie miał żadnej wartości. Ta została ustalona 05.10.2009 na podstawie kosztu wydobycia, za jednego dolara można było kupić 1309 BTC. Dziś to 1BTC wart jest około 15000$ a każdego dnia w sieci Bitcoin rejestruje się ponad 350 tysięcy transakcji.

 

Pod koniec 2010 roku Satoshi opuścił projekt informując społeczność, że musi zająć się czymś innym. Twórca Bitcoina nigdy nie ujawnił swojej prawdziwej tożsamości, nie wiadomo nawet czy jeszcze żyje. Nigdy nie ruszył wykopanych przez siebie bitcoinów, mimo, iż przy obecnym kursie znalazłby się w Top500 najbogatszych ludzi świata.

 

Dzieło Satoshiego Nakamoto jest uznawane za jedną z największych innowacji w świecie finansów w ciągu ostatnich 500 lat a użyta technologia (Blockchain) jest obecnie kopiowana przez największe banki i instytucje.

 

zdjęcie:pixabay.com