za
mega dot com

15 milionów użytkowników serwisu Mega skazanych na… bitcoiny?

2015-02-27
Biznes
Nexo Earn Aplikacja

 

PayPal wstrzymuje obsługę płatności które dotychczas realizował dla serwisu wymiany plików Mega. Oznacza to, iż serwis autorstwa Kima Dotcoma, niegdyś stojącego za słynnym portalem MegaUpload, z dnia na dzień utracił możliwość przyjmowania płatności w tradycyjnej walucie za udostępniane przez siebie pakiety przestrzeni dyskowej.

 

Kim Dotcom nie załamuje jednak rąk. Mega już od dwóch lat akceptuje płatności w bitcoinach. Jak wyczytujemy między innymi z jednego z postów Dotcoma na Twitterze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby bitcoin stał się od teraz podstawową metodą płatności serwisu.

 

W opinii właściciela serwisu Mega, prawdziwym powodem decyzji PayPala, miała być presja ze strony wpływowych przedstawicieli Hollywood, a także amerykańskiego rządu. To z kolei zaowocowało naciskiem wywieranym przez nich na Visa i MasterCard i w efekcie to pod ich naporem ostatecznie ugiął się PayPal.

 

Sprawę potwierdza także jeden z rzeczników PayPala:

 

PayPal może potwierdzić, że zdecydowaliśmy się na zakończenie współpracy z Mega z powodów biznesowych. Szanujemy prywatność wszystkich naszych obecnych, jak i byłych klientów i dlatego nie podamy więcej szczegółów dotyczących tej decyzji.

 

Serwis Mega powstał w Nowej Zelandii na początku 2013 roku. Od tego czasu zarejestrowało się w nim już ponad 15 milionów użytkowników z ponad 200 krajów, przechowujących za jego pośrednictwem około 4 milionów plików.

 

Jak wyczytujemy z komunikatu serwisu, do czasu znalezienia nowego systemu płatności, Mega nie zamierza rygorystycznie egzekwować przestrzegania limitów przestrzeni dyskowych czy też zawieszać jakichkolwiek kont z powodu nieuregulowania płatności. Aktualnie istniejące subskrypcje mają zaś zostać automatycznie przedłużone o dodatkowe dwa miesiące na koszt serwisu.

 

Znalezienie nowego systemu płatności może okazać się jednak nie lada wyzwaniem dla serwisu Mega. Poza PayPalem nie ma bowiem tak dużego procesora płatności o globalnym zasięgu, który byłby w stanie obsłużyć 200 krajów w których znajdują się obecnie klienci Mega.

 

Dodatkowo przez naciski rządu, a także Visa i MasterCard, ciężko będzie o znalezienie procesora płatności w USA. Wszystko wskazuje więc na to, że prawdopodobnie  głównym systemem płatności do obsługi około 15 milionów klientów Mega zostanie Bitcoin.

 

Według różnych źródeł, z samego bitcoina korzysta obecnie około 1-2 miliona osób. Jeżeli Bitcoin stanie się podstawowym systemem płatności serwisu Mega, liczba użytkowników BTC może powiększyć się nawet kilkakrotnie.

 

Dzisiejsze wieści wydają się mieć wpływ także na kurs samego bitcoina. W momencie publikacji niniejszego artykułu, cena bitmonet urosła o około 8% (wartość dla ostatnich 24 godzin). Jest to zmiana tym bardziej wyraźna, biorąc pod uwagę wielodniową już stagnację ceny kryptowaluty.

 

Sytuacja ta pokazuje też wyższość Bitcoina nad wszelkimi tradycyjnymi systemami płatności. PayPal zawieszając nagle umowę o prowadzenie usług, naraził firmę Kima Dotcoma na wielkie straty. W przypadku bitcoina taka sytuacja nie byłaby możliwa. Bitcoin nie wypowie nam umowy ani nie zablokuje konta. Bitcoin nie jest zależny od decyzji garstki osób czy rządów tak jak w przypadku tradycyjnych systemów płatności. Korzystając z Bitcoina mamy gwarancję rzetelności i niezawodności co jest niezwykle ważne przy prowadzeniu biznesu.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności