Podsumowanie132

 

Bitcoinowe kopalnie na Islandii konsumują tyle samo energii co wszystkie gospodarstwa domowe w kraju, Mullvad akceptuje płatności Bitcoin Cash, USA: Renomowane uczelnie wyższe wprowadzają nowe kierunki studiów związane z kryptowalutami i blockchainem.

 

 

Bitcoinowe kopalnie na Islandii konsumują tyle samo energii co wszystkie gospodarstwa domowe w kraju

 

Na Islandii mamy obecnie do czynienia z „wykładniczym wzrostem” sektora wydobycia BTC. Z tego powodu, łączne zużycie energii elektrycznej przez kopalnie bitcoinowe ulokowane na Islandii najprawdopodobniej przekroczy w tym roku analogiczne zapotrzebowanie wszystkich tamtejszych gospodarstw domowych.

 

Tego rodzaju tezę stawia rzecznik tamtejszego producenta i dystrybutora energii elektrycznej, firmy HS Orka, Johann Snorri Sigurbergsson.

 

Niemal 100% energii elektrycznej wytwarzanej na Islandii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Elektrownie geotermalne i hydro-elektryczne zapewniają dostęp do stosunkowo taniego prądu. Do tego dochodzi jeszcze położenie wyspy, usytułowanej na granicy oceanów Arktycznego i Atlantyckiego. Arktyczne powietrze pozwala zaoszczędzić również pewną część kosztów związanych z klimatyzacją, generujących pokaźne ilości ciepła, farm wydobywczych.

 

Według Sigurbergssona, przedsięwzięcia związane z wydobyciem kryptowalut na Islandii zużyją w tym roku łącznie ok. 840 gigawatogodzin energii. Roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstw domowych na Islandii (z populacją kraju ok. 340 tyś. mieszkańców) wynosi zaś ok. 700 gigawatogodzin.

 

Przedstawiciel HS Orka potwierdza również ogromne zainteresowanie ze strony nowych, potencjalnych inwestorów pragnących zbudować własne krypto-kopalnie na Islandii. Jak przyznaje Sigurbergsson, sprostanie całemu obecnemu popytowi w tym zakresie, przekroczyłoby jednak możliwości energetyczne kraju.


 

Mullvad akceptuje płatności Bitcoin Cash

 

Dostawca usług prywatnych, wirtualnych sieci VPN, firma Mullvad, wprowadziła akceptacje płatności Bitcoin Cash za swoje usługi.

 

„Dołączając do Bitcoina, Bitcoin Cash jest teraz drugą kryptowalutą, którą akceptujemy. W przypadku obu tych opcji nie korzystamy z usług jakichkolwiek pośredników w procesie realizacji płatności. Korzystamy z własnego, pełnego węzła w obu łańcuchach bloków, oddzielnego dla każdej waluty, samodzielne weryfikując przychodzące transakcje” – czytamy w oświadczeniu firmy.

 

Oprócz Bitcoina i Bitcoin Cash, Mullvad akceptuje również płatności gotówkowe, jak również realizowane za pomocą kart kredytowych, przelewów bankowych, PayPala oraz Swisha.


 

USA: Renomowane uczelnie wyższe wprowadzają nowe kierunki studiów związane z kryptowalutami i blockchainem

 

Carnegie Mellon, Cornell, Duke, Massachusetts Institute of Technology, Berkeley, czy Uniwersytet Maryland to tylko niektóre uczelnie wyższe w Stanach Zjednoczonych, które oferują swoim studentom zajęcia z zakresu technologii kryptowalut i stanowiącego ich fundament łańcucha bloków. Zajęcia tego typu cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

 

„Miałem do czynienia z delikatnym nabijaniem się ze strony moich kolegów kiedy zacząłem udzielać wykładów na temat Bitcoina” – mówi David Yermack, profesor prawa i biznesu wykładający na Uniwersytecie Nowojorskim.

 

Yermack zajęcia z technologii Bitcoina prowadzi już od 2014 roku. W tym roku zarezerwował w tym celu aulę na 180 osób. Okazało się jednak, iż na zajęcia zgłosiło się 225 studentów.

 

„Studenci uczęszczający na moje zajęcia pochodzą z każdego możliwego kierunku studiów” – mówi Campbell Harvey, profesor Uniwersytetu Duke’a.

 

„Oni zdają sobie sprawę, że to zmieni wiele różnych dziedzin biznesu i to oni chcą być tymi którzy te zmiany wprowadzają, a nie tymi na których są one wprowadzane.” – dodaje Harvey. Na jego zajęcia zapisało się w tym roku 231 osób.

 

Chcąc wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu wiele uczelni organizuje również zdalne kursy tego typu. Wzrost zapotrzebowania na specjalistów tego rodzaju deklarują również portale pośrednictwa pracy, w tym Indeed.com, które w konsekwencji zmuszone było stworzyć oddzielną kategorię wyszukiwania: „Crypto Jobs”.